False
قوانین و مقررات

 

قوانین و مقررات عمومی 

بلیت (کاغذی/ الکترونیک) مسافر بمنزله قرارداد فی مابین مسافر و شرکت هواپیمایی ایران ایرتور است. و خرید بلیت بمنزله قبول کردن کلیه قوانین و مقررات شرکت هواپیمایی ایران ایرتور از طرف خریدار می باشد. این بلیت از تاریخ صدور فقط برای مدت 6 ماه اعتبار دارد.

(جهت اطلاع از آخرین تغییرات لطفا به قسمت بخش نامه های ایران ایرتور مراجعه فرمایید)

شرایط و ضوابط حمل بار در شرکت هواپیمایی ایران ایرتور: 

مسافر مجاز به حمل بار همراه و غیر همراه، به میزان مندرج در بلیت بوده و حمل هر گونه بار با وزن مازاد، در صورت امکان حمل به  تشخیص شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، فقط در مورد بار غیر همراه، با پرداخت هزینه اضافه بار (150،000 ریال)، به ازاء هر کیلوگرم با 9% مالیات ارزش افزوده، در کلیه مسیرهای داخلی و از کلیه مبادی  فرودگاه های ایران به مقاصد فرودگاه های ترکیه به ازاء هرکیلوگرم (1،000،000 ریال ) و در مسیرهای برعکس (9 € یورو) محاسبه خواهد گردید و طبق شرایط و رویه های جاری شرکت هواپیمایی امکان پذیر است.

حمل حیوان خانگی در پروازهای داخلی شرکت ایران ایرتور به ازای  هر کیلوگرم 300،000 ریال با 9% مالیات ارزش افزوده با شرایط زیر قابل انجام می باشد:

(جهت اطلاع از آخرین تغییرات لطفا به قسمت بخش نامه های ایران ایرتور مراجعه فرمایید)

    1- حداقل وزن محاسباتی جهت حمل حیوانات خانگی 5 کیلوگرم می باشد. (حیوانات زیر 5 کیلوگرم می بایستی با وزن 5 کیلوگرم محاسبه گردند).

    2- وزن پرندگان 2 برابر وزنشان محاسبه می گردد.

    3- وزن حیوان با احتساب قفس و بسته بندی مربوطه می باشد.

    4- حمل حیوانات خانگی توسط شرکت هواپیمایی ایران ایرتور صرفا در انبار هواپیما مقدور می باشد.

    5- جهت حمل و نقل و نحوه تحویل حیوانات مذکور قبل از پرواز هماهنگی های لازم بایستی با ایستگاه های مربوطه بهمل آورده شود.

از آنجاییکه شرکت هواپیمایی ایران ایرتور هیچگونه اطلاع و مسئولیتی نسبت به محتویات و ارزش بار تحویل شده از سوی مسافر ندارد، ادعای مسافر مبنی بر فقدان یا خسارت بار مذکور مسموع نبوده و مسئولیت شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در صورت وجود شرایط قانونی، بر مبنای وزن بار تحویل شده، بر طبق قوانین و مقررات جاری ملی و بین-المللی حمل و نقل هوایی می باشد.

درصورت ورود هرگونه خسارت یا مفقودی بار، مسافری که برچسب الصاقی بار تحویل شده به شرکت هواپیمایی ایران ایرتور بنام او صادر شده، باید قبل از خروج از سالن تحویل بار فرم اظهار مفقودی یا خسارت بار را تکمیل و امضاء کرده و به نماینده شرکت هواپیمایی ایران ایرتور تحویل دهد و متعاقباً باید در مهلت قانونی به شرح مقرر در کنوانسیون ورشو و پروتکل الحاقی لاهه، نسبت به طرح شکایت بطور مکتوب در دبیرخانه شرکت هواپیمایی اقدام نماید. فرم اظهار مفقودی یا خسارت بار، صرفاً بنا به اظهار مسافر برای عملیات پیگیری ادعای مطرح توسط مسافر تنظیم می شود و هیچگونه قابلیت استنادی ندارد و نیز شکایت تلقی نمی شود. مسافر متعهد می گردد از تحویل هر گونه بار حاوی کالای ممنوعه و یا خطرناک (بر طبق قوانین و مقررات ملی و بین المللی هوانوردی) و هرگونه باری که ایمنی و امنیت پرواز، هواپیما، افراد و یا اموال موجود در هواپیما را به مخاطره می اندازد، اکیداً خودداری نماید. علاوه بر موارد فوق الذکر، شرکت هواپیمایی ایران ایرتور حق دارد از پذیرش هر گونه بار و کالایی که به تشخیص این شرکت غیر استاندارد بوده و یا مخاطره آمیز باشد، خودداری نماید. شرایط حمل و نقل و سایر خدمات مرتبط و مسئولیت شرکت هواپیمایی ایران ایرتور و محدودیت های آن، تابع قوانین و مقررات قابل اعمال حمل و نقل هوایی می باشد.

 

حضور مسافر در فرودگاه :

حضور مسافر در فرودگاه 2 ساعت قبل از پروازهای داخلی و 4 ساعت قبل از پروازهای خارجی الزامی است. در صورتی که مسافر بخواهد بلیت دو پرواز متوالی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور را تهیه نماید، برای تمامی پروازهای داخلی بایستی حداقل 3 ساعت و برای پروازهای بین المللی حداقل 8 ساعت بین رسیدن پرواز اول به مقصد و حرکت پرواز دوم فاصله زمانی قائل باشد .

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور مجاز به عدم فروش بلیت و حمل مسافر دارای سوء رفتار مستند در پروازهای قبلی این شرکت و سایر شرکتهای حمل هوایی می باشد.

دارنده بلیت با آگاهی از شرایط مقرر در این بلیت، حق هرگونه ادعایی را بیش از آنچه در حدود مسئولیت های قراردادی شرکت حمل کننده تبیین شده، تحت هر عنوان از خود سلب و ساقط می نماید.

 

ارتباط با امور فرودگاهی:

مسافران محترم در صورت بروز هرگونه مشکل در هنگام مراجعه به کانتر پذیرش شرکت هواپیمایی ایران ایرتور برای دریافت کارت پرواز، می توانند با نماینده امور فرودگاهی 09033453120  -   09104113120 تماس حاصل نمایند.

 

شرایط استرداد بلیت در پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایرتور:

برای تماس با واحد استرداد با شماره 0413120 تماس بگیرید.

انصراف مسافر به هر دلیلی از پروازهای (در خواست استرداد) مشمول جریمه می باشد و میزان جریمه با توجه به کلاس نرخی بلیت خریداری شده، متغیر خواهد بود.

مسافر می تواند به قسمت (استرداد بلیت) وب سایت مراجعه کرده و با پر کردن فرم آنلاین (استرداد بلیت ) "با جریمه" درخواست خود را ارسال نماید، که وجه پس از کسر جریمه به صورت آنلاین به کارت بانکی خریدار مسترد خواهد شد.

 

جدول جرائم  پرواز  به تفکیک داخلی و خارجی: 

 


* منظور از قیمت تمام شده درجدول جرائم، قیمت خالص+ کلیه عوارض می باشد.

* منظور از قیمت خالص در جدول جرائم، قیمت تمام شده  بعد از کسر کلیه عوارض می باشد.

 

رزروهای گروهی بالای ۹ نفر (ویژه آژانس های مسافرتی):

تکمیل فرم  درخواست گروه با مشخص نمودن  تاریخ، مسیر، تعداد کل مسافر، تعداد CHD و INF در پنل کاربری سایت و شارژ حساب کاربری با کسر کمیسیون 5% به اعتبار ساین کاربری مربوطه.

تایید درخواست از طرف شرکت هواپیمایی ایران ایرتور  انجام خواهد شد. مهلت درج صحیح اسامی  پس از اعلام تایید از طرف شرکت ایران ایرتور و با توجه به زمان باقیمانده تا تاریخ پرواز به آژانس اعلام خواهد شد و آژانس مکلف است تا زمان اعلام شده اسامی را درج نماید. در غیر این صورت مسئولیت تاخیر متوجه آژانس خواهد بود. جریمه NOSHOW و کنسلی برای گروه 75% می باشد.

در واگذاری گروه، افراد زیر 12 سال و زیر 2 سال مشمول نرخ  CHD  و  INF  می گردند.

 

تاخير بيش از دو ساعت و يا ابطال پرواز توسط شرکت هواپیمایی ایران ایرتور:

در زمان تاخير بيش از 2 ساعت و يا ابطال پرواز توسط شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، که از طریق پیام کوتاه (SMS) اطلاع رسانی خواهد شد، در صورت درخواست و انصراف مسافر از پرواز، خریدار باید از قسمت استرداد در وب سایت، اقدام به درخواست استرداد بدون جریمه کند. بعد از بررسی درخواست توسط واحد مربوطه وجه  بلیت مسترد خواهد شد.

 

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور و سایر خطوط هوایی داخلی:

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور از قرارداد فی مابین ایرلاین ها خارج شده است و مسئولیتی از بابت تاخیر یا کنسلی سایر شرکتهای هواپیمایی ندارد.

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور می تواند بنا به محدودیت های فنی، عملیاتی یا بازرگانی نسبت به تغییر نوع هواپیما اقدام  نماید و در صورت نیاز می تواند از هواپیمای جایگزین سایر شرکت های هواپیمایی نیز بهره گیرد.

شرایط اصلاح اطلاعات مسافر و تغییر تاریخ در بلیت های پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایرتور:

چنانچه خریدار در وارد نمودن اطلاعات مسافر اشتباه کرده باشد، می تواند در قسمت (درخواست های ویژه >> اصلاح اطلاعات) اطلاعات مسافر را به صورت آنلاین اصلاح نماید. اصلاح کد ملی و اضافه و کم کردن پسوند و پیشوند نام یا نام خانوادگی بدون جریمه و اصلاح در حروف نام و نام خانوادگی به شرط عدم تغییر کلی با جریمه 20% قابل  اعمال می باشد.

برای تغییر تاریخ بلیت و یا تغییر نام کلی، باید بلیت خریداری شده با کسر جریمه استرداد و سپس بلیت جدید با قیمت جدید صادر شود.

عملیات خرید بلیت در سایت شرکت هواپیمایی ایران ایرتور مشمول مجموعه قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی بوده و هرگونه تخلف تحت پیگرد قانونی  قرار خواهد گرفت. بلیت مسافر بمنزله قرارداد فی مابین مسافر و شرکت هواپیمایی می باشد و خرید بلیت بمنزله قبول کردن کلیه قوانین و مقررات  شرکت هواپیمایی ایران ایرتور از طرف خریدار می باشد.

 

شرایط و ضوابط خرید بلیت :

مشخصات مسافر:

هنگام رزرو بلیت، نام مسافر باید به صورت صحیح با حروف انگلیسی و فارسی و کد ملی (یا شماره گذرنامه  برای مسافرین خارجی ) به صورت کامل وارد شود، درصورت مغایرت نام مسافر روی بلیت با مدرک شناسایی، از پرواز مسافر ممانعت خواهد شد. تنها راه ارتباطی با مسافران برای اطلاع رسانی از طریق تلفن تماس درج شده در زمان خرید می باشد. در صورت درج شماره اشتباه و یا عدم پاسخگویی به تماس، مسئولیت با خریدار خواهد بود. (تمامی آژانسهای مسافرتی آنلاین و آفلاین می بایست اطلاعات تماس مسافرین را درج نمایند در غیر اینصورت ساین شرکت خاطی در تمامی سیستم های فروش شرکت ایران ایرتور بسته و به سازمان هواپیمایی کشوری ارجاع خواهند شد.)

 

انتخاب رده سنی:

نوزاد: مسافر با سن بین 20 روز تا 2 سال تمام. این مسافران بدون صندلی یا "NO SEAT" بوده و در هواپیما به آنان صندلی تعلق نمی گیرد.

کودک: مسافر با سن 2 تا 12سال سن تمام

بزرگسال: مسافر با سن بیش از 12 سال سن.

در صورت عدم دقت خریدار واشتباه وارد نمودن رده سنی، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل خواهد آمد. نرخ بلیت کودک، معادل 75% درصد نرخ خالص بزرگسال و نرخ نوزاد معادل 10% درصد نرخ خالص بزرگسال خواهد بود.

توجه: بلیت نوزاد ، حتما می بایست به همراه بلیت بزرگسال صادر گردد و در صورتی که یک مسافر بزرگسال قصد همراهی دو مسافر نوزاد را داشته باشد ، بر اساس ضوابط شرکت هواپیمایی ایران ایرتور یکی از دو نوزاد با حق رزرو جا کودک تلقی شده و می بایست 75% درصد نرخ خالص بزرگسال را پرداخت نماید.

مسافرت کودک بدون همراه (مسافرین بین 7 تا 12 سال سن )، فقط با شرط تکمیل فرم کودک بدون همراه در فرودگاه و امضا آن توسط ولی، قیم کودک و نیز با ارائه وکالتنامه رسمی از طرف ولی یا قیم به شخص ثالث انجام خواهد شد. در صورتیکه مسیر پروازی کودک رفت و برگشتی باشد، بدلیل احتمال عدم حضور ولی در مقصد، تکمیل فرم مربوط جهت برگشت کودک در فرودگاه مبدا و درج مهر شرکت ایران ایرتور و نام کارمند مهر کننده الزامی می باشد.

 

پرداخت هزینه بلیت:

خرید بلیت در وب سایت فروش پرواز های سیستمی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور تنها با کارت های بانکی عضو شبکه شتاب امکان پذیر است. پس از انجام پرداخت و تایید آن، رزرو و خرید قطعی شده و اطلاعات بلیت از طریق پیام کوتاه (SMS) و یا پست الکترونیکی(Email) به خریدار ارسال می گردد.

 

مدارک شناسایی مسافر:

کد ملی مسافر هنگام رزرو باید بصورت صحیح وارد شود. در پروازهای خارجی گذرنامه مسافرین می بایست از شروع سفر دارای حداقل 6 ماه اعتبار باشد. مسئولیت صحت اطلاعات و اعتبار مدرک ویزا و گذرنامه در پروازهای خارجی به عهده مسافر می باشد. همراه داشتن مدارک احراز هویت از جمله کارت ملی (پروازهای داخلی)، گذرنامه (در پروازهای خارجی) و روادید (در صورت نیاز) جهت صدور کارت پرواز الزامی است.

رزرو بلیتهای متوالی در پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایرتور:

در صورتی که مسافر بخواهد بلیت دو پرواز متوالی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور را تهیه نماید، برای تمامی پروازهای داخلی باید حداقل 3 ساعت و برای پروازهای بین المللی حداقل 8 ساعت بین رسیدن پرواز اول به مقصد و حرکت پرواز دوم فاصله باشد، در صورت عدم رعایت این فاصله زمانی در هنگام خرید آنلاین، مسئولیت هرگونه خسارت به عهده مسافر خواهد بود.

 

قوانین و مقررات  خرید بلیت برای مسافران با مسائل پزشکی و درمانی:

مقدمه: هرچند اکثر مسافرانی که در وضعیت سلامتی بالنسبه مناسبی قرار دارند ، مسافرت با هواپیما را به خوبی تحمل می کنند و مشکلی از این جهت برای ایشان به وجود نمی آید، لیکن آن دسته  از مسافرین محترمی که با وجود بیماری و یا عمل جراحی جدید الوقوع، به خصوص  مسافرینی که جهت درمان و یا مشاوره تخصصی اقدام به سفر هوایی مینمایند لازم است قبل از پرواز  اقدام به اخذ مجوز پزشکی  جهت سفر با هواپیمایی  ایران ایرتور مبادرت نمایند. ذکر این نکته ضروری است که مسئولیت صدور مجوز پزشکی پرواز با پزشکان معتمد هواپیمایی ایران ایرتور بوده و توصیه پزشکان معالج بیماران از آنجاییکه معمولا به طور کامل با چالش هایی که در پرواز به لحاظ پزشکی مسافر بیمار ممکن است با آن مواجه گردد آشنا نمی باشند، درحد یک توصیه تلقی گردیده و تصمیم نهایی با پزشکان معتمد هواپیمایی ایران ایرتور خواهد بودبه همین منظور موارد ذیل جهت اجرا ابلاغ می­گردد:

     1- در موارد ضروری برای حمل مسافر بیمار، نیاز به گواهی پزشک معتمدی که دارای مطالعاتی در زمینه حمل و نقل هوائی بیماران است وجود دارد این دسته از پزشکان به پیشنهاد رؤسای ایستگاه­ها و تأئید مرکز پزشکی شرکت انتخاب و معرفی می­گردند، تا مسافران بیمار مورد معاینه قرار گرفته و در صورت داشتن شرایط پرواز، مجوز سفر با هواپیما را دریافت نمایند.

     2- معاونت محترم بازرگانی شرکت، شرایط وضوابط پذیرش مسافر بیمار را به اطلاع آژانس­های فروش بلیت هواپیمائی ایران ایرتور و کارکنان خدمات فرودگاهی وشرکت های ارائه دهنده خدمات زمینی پرواز ومسافر برسانند تا آژانس­های مربوطه وکارکنان فرودگاهی ضمن اطلاع­رسانی ، برابر مقررات  اقدامات لازم را به عمل آورند. بدیهی است هرگونه مسئولیت عدم رعایت ضوابط ابلاغی به عهده آژانس­های فروش بلیت بوده و معاونت محترم بازرگانی بر چگونگی اجرای دقیق آن نظارت خواهد داشت.

     3-در موارد خاص و در صورت عدم دسترسی مسافر بیمار به پزشک معتمد و لزوم انجام پرواز وی، موضوع از طریق مجموعه ترافیک و خدمات فرودگاهی به اطلاع سر خلبان و سر مهماندار پرواز رسانیده می شود و با هماهنگی مرکز پزشکی هواپیمایی ایران ایرتور و مرکز کنترل عملیات، قابل بررسی و تصمیم­ گیری خواهد بود. در صورتیکه سرمهماندار پرواز  پس از جمع­ بندی کلیه جهات و بررسی کامل موضوع، انجام و یا ادامه پرواز مسافر بیمار را مشکل­آفرین تشخیص دهد با هماهنگی لازم با خلبان فرمانده هواپیما و  مرکز کنترل عملیات  و بر اساس نظریه پزشک هوایی شرکت؛ می ­تواند ازپذیرش مسافر بیمار خودداری نماید.

     4- داشتن همراه یا پزشک  یا پرستار همراه، برای مسافر بیمار، به تشخیص پزشک معتمد هواپیمایی ایران ایرتور خواهد بود. تمامی هزینه­ های مترتبه اعم از تهیه بلیت هواپیمای مسافر بیمار و همراه، یا همراهان و ارائه خدمات پزشکی با مسافر می­باشد و شرکت هواپیمائی ایران ایرتور در این خصوص هیچگونه تعهدی ندارد.

     5- رعایت تمامی ضوابط پرواز مسافر بیمار و تدابیر لازم؛ چنانچه بیمار در پرواز فوت نماید شرکت هواپیمایی ایران ایرتور و کارکنان آن هیچگونه مسئولیتی در این خصوص ندارد.

 

1) مسافرینی که نیاز به اخذ مجوز پزشکی پرواز دارند :

     1-1-  افرادی که ظن ابتلاء به بیماری های عفونی و مسری در آنان وجود دارد.

     1-2- افرادی که شرایط فیزیکی یا رفتاری ایشان ممکن است سبب مخاطره یا ناراحتی سایر مسافرین گردد.

     1-3- افرادی که به طور بالقوه می توانند سبب اخلال در ایمنی ،تاخیر یا تغییر مسیر پرواز و یا فرود اضطراری گردند.

     1-4- افرادی که به تنهایی قادر به مراقبت از خود نبوده و در طول پرواز نیاز به مراقبت خاص دارند.

     1-5- بیمارانی که شرایط پزشکی آنان به گونه ای است که ممکن است پرواز سبب وخامت یا تشدید بیماری ایشان گردد.

     1-6- کلیه مسافران بیمار به جز موارد قید شده در بند ت

     1-7- مسافران باردار ذکر شده در بند ج ضروری است نسبت به ارائه مدارک و مجوزهای لازم جهت پرواز اقدام نمایند.

تبصره 1: مسافرانی که در یکی از گروه های فوق قرار نمی گیرند، طبیعتا نیاز به اخذ مجوز پزشکی نداشته لیکن درصورت هرگونه شک و شبحه ای توصیه می گردد که قبل از سفر به اخذ مشاوره از واحد پزشکی ایران ایرتور مبادرت نمایند.

تبصره 2: اخذ مجوز پزشکی سفر تنها برای بیمارانی که در شرایط حاد و یا تحت حاد قرار دارند ضرورت داشته و برای مسافران کثیرالسفر با بیماری یا ناتوانی قدیمی مزمن و با شرایط ثابت با تشخیص و صلاحدید مرکز پزشکی ایران ایرتور مجوز پزشکی برای سفرهای مکرر صادر می گردد.

 

2) مراحل صدور مجوز پزشکی پرواز : مسافرین بیمار قبل از اقدام به مسافرت هوایی اقدامات ذیل را انجام دهند:

     2-1- قبل از تهیه بلیت و اقدام به سفر ،نظر مکتوب پزشک معالج خود را در فرم های خاص مجوز سفر (قابل دریافت از سایت ویامرکز پزشکی  ایران ایرتور و یا دفاتر فروش بلیت) اخذ نمائید .(فرم پزشکی مجوز پرواز)

     2-2-  فرم تکمیل شده توسط پزشک معالج جهت تایید نهایی و درج ملاحظات و خدمات ویژه حداکثر تا 72 ساعت قبل از پروار به پزشکان معتمد هواپیمایی ایران ایرتور  ارائه گردد. مراجعه در تهران همه روزه به استثناء جمعه ها و ایام تعطیل از 8 تا 2 بعداز ظهر به پزشکان معتمد ایران ایرتور  و در شهرستان ها با پزشکان معتمد با هماهنگی قبلی. (فرم درخواست خدمات ویژه )

     2-3- در مراجعه مستقیم به پزشکان معتمد هواپیمایی ایران ایرتور، لازم است کلیه مدارک جهت بررسی ارائه گردد.

     2-4- مدت اعتبار مجوز های صادره 72 ساعت از زمان صدور می باشد.  

3)  تعهدات

     3-1- در مواردیکه سفر بیمار مستلزم انجام چند مسیر پروازی به صورت ترانزیت باشد مجوز صادره تا اولین مقصد پروازی دارای اعتبار می باشد لذا  ضروری است  مسافر مجوز  پزشکی شرکت هواپیمایی که پرواز بعدی با آن انجام می شود را اخذ نماید.

     3-2- مسئولیت صحت درج اطلاعات بیمار در برگه PIS (Passenger Information Sheet) بر عهده پزشک صادر کننده و تائید کننده و مسئولین شرکت هندلینگ دهنده می باشد.

     3-3- دفاتر فروش بلیت ملزم هستند به هنگام فروش بلیت به  مسافران یادآوری لازم در خصوص نیاز به اخذ مجوز پزشکی هوایی در مورد مسافران بیمار را بنمایند. در صورت فروش بلیت به مسافران بیمار به نحوی که بیماری باعث منع پرواز مسافر شود هزینه ابطال بلیت مسافر به عهده دفتر صادر کننده بلیت می باشد.

     3-4- در فروش اینترنتی بلیت؛ نیز لازم است نیاز به اخذ مجوز در خصوص مسافران بیمار به طور مشخص اعلام گردد.

     3-5- مسئولین و کارمندان ایستگاه ملزم به رویت هر مسافر در قبال صدور کارت پرواز بوده و در صورتیکه وضع ظاهری مسافر حاکی از ناتوانی و بیماری ایشان باشد و علیرغم این وضعیت کارت پرواز صادر شده باشد  مسولیت به عهده شرکت هندلینگ دهنده و ایستگاه می باشد.

     3-6- در صورتی که مسافر بیماری بدون اینکه تائیدیه پزشکی داشته باشد و  کارت پرواز دریافت کرده باشد و از گیت های بازرسی عبور کرده و به داخل هواپیما سوار شده باشد؛ با مسافر وفق مقررات جاری هواپیمایی  ایران ایرتور برخورد خواهد شد و مسئولیت آن به عهده مسافر میباشد.

     3-7- در صورتیکه مسافر بیمار بدون اعلام بیماری به دفاتر فروش و نیز ایستگاه  و بدون مشخه ظاهری از بیماری و ناتوانی وارد هواپیما شده باشد؛ سر مهماندار هواپیما در صورت اطلاع از وضعیت بیماری مسافر  لازم است به سرخلبان پرواز و مرکز کنترل عملیات اطلاع رسانی و اقدام نماید.

     3-8- ضرورت دارد در هنگام خرید بلیت و رزرو صندلی؛ فرم اطلاعات پزشکی  مسافران بیمار درج شود در غیر این صورت عوارض و عواقب قانونی مترتب بر آن بر عهده آژانس وفرد  صادر کننده بلیت می باشد.

    3-9- در مواردی که مسافر  بیمار؛ بیماری خودرا پنهان نموده و بیماری خود را اعلام ننماید هزینه ابطال بلیت بر عهده خود مسافر خواهد بود.

 

4) مواردی که نیازمند اخذ مجوز از پزشک هوایی معتمد در تهران و پزشکان معتمد ایران ایرتور در شعب جهت انجام مسافرت هوایی نمی باشند به شرح ذیل اعلام می گردد:

     4-1- کلیه جانبازان عزیزجنگ تحمیلی با ارائه کارت شناسایی در صورتیکه نیازمند دریافت خدمات پزشکی خاص (کنترل علائم حیاتی و دستگاه های پزشکی خاص) نباشند منع پروازی ندارند. همراه داشتن دستگاه اکسیژن ساز پرتابل جهت جانبازان شیمیایی با رعایت مجوز دریافت ایمنی بلا مانع است. حمل و بردن کپسول اکسیژن فشرده شده بیش از پنج کیلو گرم به داخل هواپیما ممنوع است.

     4-2- کلیه اعمال جراحی در ارتباط با بارداری افراد نابارور همچون اعمال کاشت جنین – لقاح مصنوعی (IVF-Zift) و لاپاراسکوپی پس از 24 ساعت منع پروازی ندارند.

     4-3- کلیه اعمال جراحی سطحی مرتبط با پوست و مو مانند کاشت مو، جراحی های زیبایی ناحیه گونه، ابرو، لیزرهای پوستی در صورت عدم احتیاج  به دریافت خدمات ویژه، منع پروازی ندارند. درصورت داشتن بخیه اگر خون ریزی نداشته باشد پرواز بلامانع است.

     4-4- کلیه اعمال جراحی اصلاح دید (عیوب انکساری) شامل جراحی های لیرزی قرنیه مثل لازیک و لیزیک با سن زیر 40 سال که فاقد خون ریزی باشد نیازی به مجوز پزشکی ندارند ومجاز به پرواز هستند.

     4-5- کلیه موارد آتل گیری و گچ گیری اندام های فوقانی (بازو ساعد) و زیر زانو (ساق پا) به شرط نداشتن خونریزی فعال، درد و عدم نیاز به هر گونه خدمات اضافه در طول پرواز مثل برخورداری از صندلی اضافه، 24 ساعت پس از انجام گچ گیری در صورتی که طول پرواز کمتر از دو ساعت باشد منع پروازی ندارند. و اگر طول پرواز بیشتر از دو ساعت باشد گذشت 48 ساعت از گچ گیری الزامی است.

     4-6- جراحی های بینی بدون انسداد مجاری تنفسی و بدون پانسمان داخل بینی (تامپون) محدودیت پروازی ندارندمشروط بر اینکه مدت لازم حد اقل 72 ساعت از عمل جراحی گذشته باشد.

     4-7- مواردی که فرد دارای سوند ادراری است و هیچگونه عمل جراحی شکمی در 2 هفته اخیر نداشته دارای منع پروازی نمی باشند (الزاما کیسه ادراری جهت جلوگیری از انتشار آلودگی در کیسه جداگانه نگه داری شود)

     4-8- افراد دارای ضایعات نخاعی که نیازمند برانکارد و اکسیژن اضافی  و خدمات خاص پزشکی نباشند محدودیت پروازی ندارند.

     4-9- سوختگی های سطحی که نیازمند دریافت خدمات ویژه (ویلچر-برانکارد- اکسیژن و خدمات پزشکی) نبوده و از نظر بو و ظاهر نیز نامناسب نباشند محدودیت پروازی ندارند.

     4-10- کلیه اعمال جراحی پس از گذشت 2 هفته و عدم نیاز فرد به دریافت خدمات ویژه به شرط آنکه از نظر  تنفسی و قلبی عروق و حرکتی و بو و ظاهر نیز نامناسب نباشند محدودیت پروازی ندارند.

5) مواردی که ممنوعیت پرواز با هواپیمایی ایران ایرتور دارند:

     5-1- مسافرینی که به دلیل وخامت بیماری احتمال فوت آنها در پرواز وجود دارد.

     5-2- مسافرین نیازمند به برانکارد ویامسافری که قادر به استفاده از صندلی هواپیمای در هیچیک از حالات آن نمی باشد.

     5-3- مسافرینی که ناتوانی فیزیکی ایشان به گونه ای است که نیازمند به کمک در طول پرواز داشته و فاقد همراه باشند.

     5-4- مسافرینی که به دلیل نوع بیماری وضعیت ناخوشایندی را برای سایر مسافران ایجاد می نمایند.

     5-5- مسافرینی که احتمال وخامت حال ایشان در پرواز و فرود اضطراری یا تغییر مسیر هواپیما وجود دارد.

     5-6- مسافران بیمارروانی غیر قابل کنترل  و احتمال به مخاطره انداختن امنیت پرواز و سایر مسافران توسط ایشان.

     5-7- نوزادان سالم؛ زیر 48 ساعت از زمان تولد (ترجیحا یک هفته) منع پروازی دارند.

     5-8- حاملگی از  ابتدای هفته  36 بارداری در بارداری اول، ؛ واز  ابتدای هفته 33 در  حاملگی دوم و دوم به بعد.

     5-9- مسافراني كه به دليل شرايط فيزيكي و يا پزشكي امنيت مسافران وخدمه پرواز را به مخاطره مي اندازد.

     5-10- مسافراني كه از قبول مقررات داخلي شرکت ایران ایرتور و اجراي آن توسط خدمه پرواز امتناع ورزند.

     5-11- درصورتيكه قادر به كمك كافي به مسافران ناتوان نباشیم ميتوانیم به صلاحـديد از حمل/ ادامه مسير و يا ارائه سرويس بدليل شرايط رفتاري ، روحي و فيزيكي خاص آنها خودداري نمايیم.

     5-12- مسافراني كه ممكن است منبع آلـودگي و در برخي موارد حامل بيماري مسري باشند كه خطر سرایت و انتقال بیماری به سایر مسافرین را ایجاد نمایند.

     5-13- مسافراني كه با اقدامات احتياطي ويژه ممكن است براي سایر مسافران و اموالشان و حتي خودشان نيز مخاطره آميز باشد.

     5-14- در صورت تشخيص عدم كفايت همراه مسافر بيمار؛  از حمل وي جلوگيري بعمل خواهد آمد.

     5-15- پذیرش بیماران برانکاردی و اکسیژنی در حال حاضر در پروازهای هواپیمایی ایران ایرتور ممنوع است.

تبصره: چنانچه مسافر بیماری نیاز به مراقبت تیم پزشکی در پرواز داشته باشدبا هماهنگی واحدهای ذیریط در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد.

6) بارداری و نوزادان:

     6-1- بارداری اول تک قلویی طبیعی : درحاملگی  اول با شرایط عادی و بدون خطر و بدون عارضه  تا هفته 28 بار داری نیاز اخذ به مجوز پزشکی  نمی باشد. از هفته 28 بارداری تا انتهای هفته 32 بارداری مشروط بر ارائه  مدرک معتبر پزشکی ممهور به مهر پزشک متخصص زنان و زایمان که حاکی از سن بارداری و بدون خطر؛ بدون عارضه بودن و تخمین تاریخ زایمان باشد پرواز بلا مانع است. از انتهای هفته 32 تا انتهای هفته 35 بار داری  اخذ نظر پزشکان هوایی معتمد هواپیمایی ایران ایرتور الزامی است و از ابتدای هفته 36 بارداری پرواز با هواپیمایی ایران ایرتور ممنوع می باشد.

     6-2- بارداری اول دو قلویی طبیعی: تا قبل از هفته ی 28 بارداری نیاز به اخذ مجوز پزشکی نداشته ؛از هفته 26 تا 28 مشروط بر ارائه مدارکی ممهور به مهر پزشک متخصص زنان و زایمان که حاکی از سن بارداری و سلامت آن؛ بدون خطر و بدون عارضه بودن و تخمین تاریخ زایمان باشد پرواز بلا مانع است. از هفته ی 28 تا انتهای هفته ی 32 مشروط به طبیعی بودن بارداری و اخذ مجوز از پزشک معتمد شرکت پرواز بلامانع می باشد. از ابتدای هفته ی 33 بارداری پرواز با هواپیمای ایران ایرتور ممنوع می باشد.

     6-3- بارداری دوم و بالاتر  تک قلویی  طبیعی و دو قلویی طبیعی: بارداری دوم و دوم به بعد و همچنین دوقلویی و چندقلویی با شرایط عادی و بدون عارضه: تا قبل از هفته ی 28بارداری نیاز به اخذ مجوز پزشکی هوایی نداشته؛ از هفته 26 تا 28 مشروط بر ارائه مدارکی ممهور به مهر   پزشک متخصص زنان و زایمان که حاکی از سن بارداری و سلامت آن؛ بدون خطر  و بدون عارضه بودن و تخمین تاریخ زایمان باشد پرواز بلا مانع است. از هفته ی 28 تا انتهای هفته ی 32 مشروط به طبیعی بودن بارداری و اخذ مجوز از پزشک معتمد شرکت پرواز بلامانع می باشد. از ابتدای هفته ی 33 بارداری  پرواز با هواپیمای ایران ایرتور ممنوع می باشد.

     6-4- در بارداری های پر خطر (مانند جفت سر راهی ؛ خارج از رحم و . . .) : نیاز به بررسی های تکمیلی داشته و در صورت اخذ مجوز از پزشک معتمد هوایی شرکت مجاز به پرواز خواهد بود.

     6-5- سقط جنین: مادامی که دچارخونریزی فعال باشد منع پروازی وجود دارد و پس از حداقل 24 ساعت به شرط تثبیت شرایط و نداشتن درد یا خونریزی پرواز بلامانع می باشد.

     6-6- نوزادان متولد شده در 48 ساعت گذشته و نوزادانی که نیاز به انکوباتور یا ونتیلاتور (دستگاههای کمک تنفسی) دارند مجاز به پرواز نمی باشند هرچند نوزادانی که کاملا سالم می باشند می توانند پس از 48 ساعت  از تولد اقدام به پرواز نمایند، لیکن ترجیحا گذشت یک هفته از زمان تولد نوزاد و مادرش جهت پرواز توصیه می گردد. 

     6-7- در موارد بارداری های  پر خطر که دارای عارضه پزشکی بوده و یا سن بارداری آنها متناسب با شرایط فوق نباشد جهت ارزیابی واخذ  مسافرت هوایی با هواپیمایی ایران ایرتور بایستی الزاماً به پزشک معتمد  هواپیمایی ایران ایرتور در تهران یا پزشکان معتمد در شعب هواپیمایی ایران ایرتور در شهرستانها مراجعه نمایند.

در صورت عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط به مسافرین باردار که منجر به منع سفر گردیده، فقط هزینه بلیت مسافر باردار عودت خواهد شد.

7) مواردی که از نظر پزشک هوایی منع پروازی دارند و نیاز به مجوز پزشکی هوایی دارند به شرح ذیل می باشد.

تمامی افراد با اعمال جراحی اخیر (بجز موارد ذکر شده در بند ت) موارد برانکاردی، افراد نیازمند به دریافت اکسیژن ، مسافرین با بیماریهای عفونی، تصادفی، قلبی وعروقی، مغزی و موارد مشابه و جراحی های بینی با انسداد یکطرفه یا دو طرفه و کلیه افرادی که دارای IV Line(آنژیوکت، کاتتر CVP، و...) می باشند و نوزادان نارس بایستی الزاماً توسط پزشک معتمد هواپیمایی  ایران ایرتور در تهران یا پزشک معتمد در شعب ارزیابی گردند و مجوز پزشکی هوایی ایران ایرتور را جهت پرواز اخذ نمایند.

8) اختلالات گردش خون و قلب و عروق

     8-1- انفارکتوس (سکته ) قلبی: تا 10 روز از زمان سکته منع پرواز داشته و پس از 10 تا 14 روز در صورت مناسب بودن حال عمومی و نداشتن درد قفسه سینه و عاری بودن از عوارض بیماری و تایید پزشک معتمد هواپیمایی ایران ایرتور مجاز به پرواز می باشد.

     8-2- درد قلبی در قفسه سینه (آنژین ناپایدار،یا ایجاد درد قلب با فعالیت مختصر ) منع پرواز داشته و زمانی مجاز به پرواز می باشد که بیماری با دارو کنترل و درحال استراحت فاقد  درد باشد و پزشک معتمد ایران ایر تور مجوز مربوطه صادر نماید.

     8-3- نارسایی قلبی حاد یا کنترل نشده مانع از پرواز بوده و در صورت کنترل رضایت بخش بیماری و ثبوت شرایط بیمار با مجوز پزشک معتمد ایران ایرتور و  همراه داشتن پزشک یا پرستار مجاز به پرواز می باشد.

     8-4- ورم (اِدم )ریه مانع از پرواز بوده مگر آنکه بدون عارضه وکنترل شده باشد که با مجوز پزشک هوایی می توانند پرواز داشته باشند.

     8-5- جراحی باز قلب تا 10 روز منع پرواز داشته –بعد از 10 روز تا 3 هفته پس از جراحی در صورت نداشتن عارضه و مناسب بودن حال عمومی با مجوز پزشک هوایی می توانند پرواز کنند . مواردی که بیماری عارضه داده است تا کنترل کامل عوارض منع پرواز می باشند.

     8-6- آنژیو گرافی عروق کرونر (قلب) تا 24 ساعت بعد از آنژیوگرافی مجاز به پروازنیست  و پس از آن پرواز بلامانع است .

     8-7-  آنژیوپلاستی (با یا بدون فنر) تا 48 ساعت بعد از آنژیوپلاستی منع پرواز بوده و پس از آن مشروط به حال عمومی مناسب، پرواز بلامانع است.

     8-8- پیس میکر (باطری قلب) پس از یک هفته  از کاشت باطری مشروط به نداشتن عارضه و ریتم قلبی منظم پرواز بلامانع خواهد بود. در صورت داشتن عارضه می بایست مجوز پزشکی هوایی از پزشک معتمد ایران ایرتور دریافت نماید.

     8-9- درمان ابلیشن (Ablation): پس از هفت  روز از عمل به شرط داشتن ریتم قلبی منظم پرواز بلامانع می باشد.

     8-10- آمبولی ریه: از نخستین حمله آمبولی حداقل تا  هفت روز منع پرواز داشته و از روز هشتم به بعد مشروط به طبیعی بودن فشار اکسیژن شریانی و تنفس طبیعی در شرایط عادی روی زمین و با دریافت داروهای آنتی کواگولان وضعیت ثابتی داشته باشند، با مجوز پزشک هوایی پرواز بلامانع است.

     8-11- ترومبوفلبیت پا ( التهاب و تورم شدید پا) - در صورت فعال بودن بیماری پا منع پروازی دارد. در صورت برطرف شدن بیماری و یا در صورتیکه با استفاده از داروهای خوراکی آنتی­کواگوالانت وضعیت بیمار ثابت باشد با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

9) اختلالات خونی

     9-1- کم خونی (آنمی): هموگلوبین کمتر ازgr/dl 9.5 منع پرواز داشته مگر انکه به دلیل بیماری مزمن (مثل نارسایی مزمن کلیه یا تالاسمی ) باشد.در کم خونی های حاد بایستی کنترل و اندازه گیری هموگلوبین حداقل 24 ساعت پس از قطع خونریزی و کنترل شده باشد.

     9-2- بیماری سایکل سل(کم خونی داسی شکل ) - بحران بیماری تا9 روز منع پروازی دارد و پس از 10 روز یا بیشتر اگر همراه با عوارض نباشد و کنترل شده باشد مشروط بر داشتن اکسیژن کمکی ومجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود. مواردی که بیماری عارضه داشته باشد  تا کنترل کامل بیماری منع اجازه پروازی دارد.

     9-3- هر نوع خونریزی تا کنترل کامل منع پرواز دارد اگر همراه با عوارض نباشد و کنترل شده باشد با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود. مواردی که بیماری عارضه داشته باشد  تا کنترل کامل بیماری منع اجازه پروازی دارد.

10) اختلالات ریوی

     10-1- پنوموتوراکس ( وجود  پارگی در ریه ): (چه در اثر جراحت و تروما  و چه خود به خود ) تا 6 روز قبل از پر شدن کامل ریه از هوا منع پرواز دارد . چنانچه شرایط عمومی بیمار کاملا مناسب بوده و انتقال هوایی بیمار ضرورت داشته باشد با استفاده از درن نوع Heimlich و همراهی پزشک یا پرستار مجرب پرواز بلامانع است. در پنوموتوراکس های خود به خود 7 روز پس از پر شدگی کامل ریه و در پنوموتوراکس های ناشی از جراحت 14 روز پس از پر شدن ریه پرواز بلامانع خواهد بود.

     10-2- جراحی قفسه سینه (لوبکتومی – بیوپسی ریه و .....)  – حداقل تا 13 روز پس از عمل اجازه پرواز ندارد. از روز 14 اگر همراه با عوارض نباشد و کنترل شده باشد با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود. مواردی که بیماری عارضه داشته باشد تا کنترل کامل بیماری منع اجازه پروازی دارد.

     10-3- پنومونی (ذات الریه)  اگر همراه با علائم باشد منع پروازی دارد. تا بهبودی کامل و در صورتیکه عکس رادیولوژی ریه نشاندهنده وجود بیماری باشد ولی علائمی در فرد دیده نشود با مجوز پزشک هوایی پرواز بلا مانع خواهد بود.

     10-4-COPD    (بیماریهای مزمن انسدادی ریه) ؛ آمفیزم (پر هوایی ریه)، فیبروز ریوی، وجود مایع در جنب و هموتوراکس (وجود خون در حفره­های اطراف ریه) و غیره در صورت وجود سیانوز بر روی زمین و نیاز به اکسیژن منع پروازی دارد . در صورتیکه: PA02<55mmhg باشد بهمراه اکسیژن و در صورت ثابت بودن وضعیت بیمار و انجام تست تحمل بیشتر از 50 متر بدون تنگی نفس یا احتیاج به اکسیژن و در صورت بیماری شدید بهبودی کامل حاصل شده باشد با مجوز پزشک هوایی بلامانع خواهد بود .  به شرط داشتن اکسیژن کمکی پرواز بلامانع خواهد بود. . اگر تست تحمل را حدود 50 متر بدون تنگی نفس و احتیاج به اکسیژن انجام داد استفاده از اکسیژن در طول پرواز لازم نیست.

     10-5- سل ریوی درمان نشده و یا دو هفته ی اول از شروع درمان مانع پرواز بوده و پس از دو هفته از شروع درمان مقتضی و نداشتن علائم بالینی با مجوز پزشک هوایی  پرواز بلامانع می باشد.

     10-6- بیماری سیستیک فیبروزیس: در مواردی که  1FEV در سطح زمین کمتر از 50 درصد باشد منع پروازی داشته در غیر اینصورت و به شرط نداشتن عفونت  با اخذ مجوز از پزشک هوایی پرواز بلامانع است.

     10-7- بیماری آسم: تنها در صورت نداشتن علائم تنگی نفس یا عفونت  و همراه داشتن دارو مجاز به پرواز می باشند.

     10-8- سرطان ریه:  مادامی که تحت درمان فعال (رادیوتراپی یا شیمی درمانی ) بوده و یا افیوژن پلور و یا درجاتی از تنگی نفس در سطح زمین داشته باشند مجاز به پرواز نبوده و تنها در صورتی که فاقد علائم بالینی باشند می توانند  با اخذ مجوز از پزشک هوایی به پرواز مبادرت نمایند( وجود خلط خونی از موارد منع پرواز می باشد)

     10-9- برونشکتازی (بیماری برونش): در صورتی که در سطح زمین علائمی دال بر کمبود اکسیژن داشته باشند مجاز به پرواز نبوده در غیر اینصورت و نداشتن عفونت با اخذ مجوز از پزشک هوایی  پرواز بلامانع است.

11) بیماری­های (Central Nervous System) CNS

     11-1-TIA    سکته گذرای مغزی تا دو روز مجاز به پرواز نمی باشد . پس از دو تا ده روز در صورتیکه با استفاده از دارو وضعیت بیمار ثابت باشد با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

     11-2- سکته مغزی CVA - حد اقل تا ده روز منع پروازی دارد از روز  دهم تا چهاردهم اگر وضعیت بیمار مناسب باشد با همراهی یک پزشک یا پرستار با  تمهیدات لازم (تامین اکسیژن کمکی) و مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

     11-3- حمله صرع تا 24 ساعت پس از حمله صرع منع پروازی دارد. 24 تا  72  ساعت در صورتیکه بیماری کاملاً کنترل شده باشد. با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

     11-4- جراحی جمجمه – حداقل تا ده روز منع پروازی دارد. از روز دهم تا بیستم  در صورتیکه جمجمه عاری از هوا و در صورتیکه بیماری کاملاً کنترل شده باشد. با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود. در برخی از نمونه­ ها با توجه به نوع بیماری بررسی فردی مورد نیاز است.

12) سیستم گوارشی Gastro- Intestinal tract

     12-1- خونریزی GIT - کمتر 24 ساعت متعاقب خونریزی منع پروازی دارد . اگرخونریزی در اثر استفاده از الکل باشد باید نه روز بگذرد واز روز دهم تا چهاردهم  پس از آن با مجوز پزشک هوایی اگر شواهد دال بر قطع خونریزی و سطح هموگلوبین در حد کم­خونی باشد خفیف باشد  پرواز بلا مانع خواهد بود. اندوسکوپی یا شواهد مانند میزان هموگلوبین نشان­دهنده توقف خونریزی باشد

     12-2- جراحی وسیع شکمی (بعنوان مثال جراحی و کوتاه کردن روده، هیسترکتومی، چراحی رئال و غیره) حداقل تا نه روز منع پروازی دارند. از روز 10 تا چهاردهم  اگر عوارض وجود نداشته باشد و بهبودی حاصل شده باشد با مجوز پزشک هوایی بلامانع خواهد بود.

     12-3-  آپاندکتومی (عمل آپاندیس)  – حداقل تا 5 روز  منع پروازی دارند. از روز ششم تا دهم اگر بهبودی حاصل و عوارض بیماری وجود نداشته باشد با مجوز پزشک هوایی بلامانع خواهد بود.

     12-4- جراحی لاپاراسکوپی - حداقل تا 4 روز منع پروازی دارند. از روز پنجم تا دهم اگر بهبودی حاصل و عوارض بیماری وجود نداشته باشد با مجوز پزشک هوایی بلامانع خواهد بود.

     12-5-  لاپاراسکوپی تشخیصی – حداقل تا 24 ساعت منع پروازی دارد. پس از گذشت 24 ساعت و بیشتر، در صورت جذب کامل گازهای وارد شده و عدم عوارض  پرواز بلامانع خواهد بود.

     12-6- مسافر بیماری که مبتلا به هپاتیت نوع ب و سیروز باشد و بخواهد پرواز نماید اخذ مجوز پزشکی هوایی الزامی است.

13)گوش و حلق و بینی( ENT )

     13-1-  اوتیت( التهاب گوش میانی)  و سینوزیت - بیماری حاد یا کاهش عملکرد لوله استاش منع پروازی دارد. در صورتیکه قادر به خروج هوا و تنظیم فشار هوای داخل گوش­ها باشد پرواز بلامانع است.

     13-2- جراحی گوش میانی- حداقل تا نه روز منع پروازی دارد. از روز دهم  تا چهاردهم اگر بهبودی حاصل و عوارض بیماری وجود نداشته باشد با مجوز پزشک هوایی بلامانع خواهد بود.

     13-3- جراحی لوزه­ها حداقل تا شش روز منع پروازی دارد. از روز هفتم  تا چهاردهم اگر بهبودی حاصل و عوارض بیماری وجود نداشته باشد با مجوز پزشک هوایی بلامانع خواهد بود.

     13-4- سیم­پیچی فک – اگر تازه انجام شده باشد بایستی همراه داشته باشد پرواز  بلا مانع است.

14) بیماری­های روانی

     14-1- سایکوز حاد (بعنوان مثال مانیا و اسکیزوفرنی وابسته به داروو ....)- در صورت مناسب نبودن وضعیت بیمار منع پروازی دارد. در صورتیکه درمدت 7 روز وضعیت بیمار ثابت باشد؛ با یک پزشک یا فرد آموزش­ دیده همراه باشد با اخذ مجوز پزشک هوایی پرواز بلا مانع است. توصیه می شود با توجه به استرس پرواز با دو نفر همراه مناسب (در طول پرواز و غیره) مسافر را همراهی نمایند.

     14-2- اختلالات ـ روانی مزمن - در صورتیکه درمدت 7 روز وضعیت بیمار ثابت باشد؛ و با یک پزشک یا فرد آموزش ­دیده همراه باشد با اخذ مجوز پزشک هوایی پرواز بلامانع است. اگر در بیمارستان بستری نیست توجه شود که بیمار قادر به برآورده ساختن نیازهای خویش می ­باشد. اگر وضعیت بیمار مناسب باشد و در زندگی روزمره قادر به برطرف نمودن نیازهای خویش شامل مصرف داروها باشد ممکن است بتواند بدون همراه سفر نماید.

15) اختلالات و بیماری­های چشمی

     15-1- صدمات نفوذی به چشم – تا شش روز منع پروازی دارد و از روز هفتم تا چهاردهم گازهای وارد شده به کاسه چشم در حین جراحی باید کاملاً جذب شده باشد با مجوز پزشک هوایی پرواز بلامانع است.

     15-2- جراحی داخل چشم و عدسی - تا شش روز منع پروازی دارد و از روز هفتم تا چهار دهم گازهای وارد شده به کاسه چشم در حین جراحی باید کاملاً جذب شده باشد با مجوز پزشک هوایی پرواز بلا مانع است. معمولاً با توجه به نوع گاز مصرف شده گواهی از متخصص چشم پزشک و تائید پزشک هوایی جهت مناسب بودن سفر هوایی برای بیمار لازم است.

     15-3- جراحی کاتاراکت تا بیست و چهار ساعت منع پروازی دارد پس از بیست و چهار ساعت و بیشتر به شرطی که عارضه و خونریزی نداشته باشد  پرواز بلامانع است.

     15-4- جراحی لیزر قرنیه تا بیست و چهار ساعت منع پروازی دارد پس از بیست و چهار ساعت و بیشتر به شرطی که عارضه و خونریزی نداشته باشد  پرواز بلامانع است.

16) آسیب و تروماسوختگی­ها

     16-1- سوختگی ها در صورت وجود شوک یا عفونت گسترده منع پروازی دارد . در صورتیکه از نظر پزشکی وضعیت بیمار ثابت و سایر مسائل رعایت شده باشد با مجوز پزشک هوایی پرواز  بلامانع است

     16-2- کلیه مواردی که به دنبال شکستگی و یا آسیب اندام های فوقانی و تحتانی (تا زیر زانو ) اقدام به گچ گیری شده است ، درصورت نداشتن خونریزی فعال ،درد و عدم نیاز به مراقبت و خدمات خاص در طی پرواز،  24 ساعت پس از گچ گیری مجاز به پرواز می باشند. در پرواز های طولانی (بالای 2 ساعت) گذشت 48 ساعت از گچ گیری الزامی است. درصورت الزام به انتقال زودتر از موارد مذکور لازم است قبل از پرواز گچ برش داده شده و دو نیم شود.

     16-3- در صورت شکستگی لگن یا استخوان ران هموگلوبین خون بایستی بالایgr/dl 9.5  باشد..

     16-4- آسیب های ناحیه کف و انگشتان دستها و پاها به شرط عدم وجود خونریزی فعال و درد، منع پروازی ندارند.

کلیه اعمال جراحی ستون فقرات که فرد قادر به نشستن در وضعیت معمولی باشدپس از گذشت 72 ساعت منع پروازی ندارند. در صورت عدم توانایی در نشستن اخذ نظر پزشک هوایی الزامی است.

17) ونتیلاتور ( دستگاه کمک تنفسی )

بیماران مزمنی که به دلیل شرایط خاص و ثابت خود نیاز به ونتیلاتور (دستگاه کمک تنفسی و اکسیژن کمکی) دارند با هماهنگی قبلی و اخذ مجوز از پزشک هوایی می توانند به پرواز مبادرت نمایند لیکن بیماران در وضعیت حاد تنها در صورتی مجاز به پرواز خواهند بود که بررسی های دقیق و کامل صورت گرفته و از پزشک هوایی  معتمد شرکت مجوز داشته باشند.

 

18) بیماری­های عفونی  و مسری  

      18-1- در مدت سرایت بیماری؛ فرد مجاز به پرواز نمی باشند.

     18-2- آبله مرغان: از 5 روز قبل از بروز بثورات جلدی تا یک هفته پس از آخرین ضایعات ایجاد شده (به طور متوسط بین 21-14 روز ) منع پروازی دارند.

     18-3- دیفتری: بین دو تا سه هفته (با مصرف آنتی بیوتیک مدت تقلیل می یابد –به طور متوسط بین 5-2 روز) منع پروازی دارند.

     18-4- سرخک: از شروع علائم عمومی اولیه تا 4 روز پس از بیرون ریختن بثورات جلدی (به طور متوسط بین 7-14 روز) منع پروازی دارند.

     18-5- اوریون: از 3 روز قبل از تورم غدد بناگوشی تا 7 روز پس از تورم غدد بنا گوشی (به طور متوسط بین 21-12روز) منع پروازی دارند.

     18-6- سرخچه: از 7 روز قبل از بیرون ریختن راش های پوستی تا 4 روز پس از آن (به طور متوسط بین 21-14 روز) منع پروازی دارند.

     18-7- مخملک: بین 21-10 روز پس از بروز راش های پوستی (با مصرف پنی سلین به 3-1 روز تقلیل می یابد) منع پروازی دارند.

     18-8- سیاه سرفه: از 7 روز پس از در معرض بیماری قرار گرفتن تا 3 هفته پس از شروع علائم (با مصرف آنتی بیوتیک به 7 روز تقلیل می یابد –به طور متوسط بین 10-7 روز) منع پروازی دارند.

     18-9- سیاه زخم: به طور متوسط بین 5-2 روز  منع پروازی دارند.

     18-10- دیسانتری عفونی (باسیل): به طور متوسط بین 7-1 روز منع پروازی دارند.

     18-11- دیسانتری آمیبی: به طور متوسط بین 28-14 روز  منع پروازی دارند.

     18-12- وبا: به طور متوسط تا 5 روز منع پروازی دارند.

     18-13- سوزاک: به طور متوسط 5-2 روز  منع پروازی دارند.

     18-14- مننژیت مننگوکوکی: به طور متوسط بین 10-2 روز منع پروازی دارند.

     18-15- تب مالت : به طور متوسط  21-7 روز منع پروازی دارند.

     18-16- مالاریا: به طور متوسط 14-10 روز منع پروازی دارند.

     18-17- تب تیفوئیدی: به طور متوسط 21-7 روز منع پروازی دارند.

     18-18- تب تیفوسی: به طور متوسط 14-7 روز منع پروازی دارند.

     18-19- پولیومیلیت: به طور متوسط 21-3 روز منع پروازی دارند.

     18-20- هپاتیت A  : به طور متوسط 6-2 هفته منع پروازی دارند.

     18-21- هپاتیت B: به طور متوسط 12 هفته منع پروازی دارند.

تبصره : کلیه بیماران عفونی  جهت پرواز با هواپیمایی ایران ایرتور ضرورت دارد مجوز پزشکی هوایی را اخذ نمایند.

19) دکومپرسیون (بیماری ناشی از تغیر فشار ناگهانی و غواصی)

     19-1- غواصی در طی کمتر از 24 ساعت گذشته با مدت زمان کمتر از دو ساعت و تا عمق سی پایی پس از گذشت زمان 24 ساعت و عدم علایم بالینی پرواز بلامانع است.  

     19-2- در صورتی  که  علایم درمان نشده (بندز یا درد مفاصل، گیجی و غیره) داشته باشد منع پروازی دارد .

     19-3- غواصی  در طی  کمتر از 24 ساعت گذشته چنانچه با یکی از دو فاکتور ذکر شده بالا (مدت زمان و عمق غواصی) مغایر باشد پس از گذشت زمان  48  ساعت از غواصی  و عدم علایم بالینی پرواز بلامانع است.  

20) گچ گیری:

     20-1- در پروازهایی که مدت زمان  پرواز  دو ساعت یا کمتر از دوساعت با شد حد اقل بیست و چهار ساعت از زمان گچ گیری گذشته باشد. و در پروازهایی که مدت زمان پرواز بیش از دوساعت باشد حداقل چهل و هشت ساعت از زمان گچ گیر گذشته باشد.

     20-2- اگر فردی اصرار بر انجام مسافرت داشته باشد و مدت زمان لازم طی نشده باشد با ایجاد یک منفذ در محل گچ گیری پرواز بلامانع خواهد بود.

     20-3- اگر اندام فوقانی گچ گیری شده باشد با رعایت موارد فوق به شرطی بیمار بتواند روی صندلی بنشیند و کمر بند صندلی هواپیمارا ببند  پرواز بلامانع است .

     20-4- اگر  اندام تحتانی  از زیر زانو به پایین گچ گیری شده بود به شرطی که بیمار قادر باشد پارا حرکت دهد  با رعایت موارد فوق به شرطی بیمار بتواند روی صندلی بنشیند و کمر بند صندلی هواپیمارا ببند پرواز  بلامانع است .

     20-5- گر یک اندام تحتانی  از زانو به بالا گچ گیری شده بود به شرطی که بیمار قادر نباشد پارا خم وراست نماید با رعایت  مدت زمان لازم و موارد فوق به شرطی بیمار بتواند روی صندلی بنشیند و کمر بند صندلی هواپیمارا ببندد با تهیه یک صندلی First Class یا  یک صندلی اکونومی اضافه   پرواز  بلا مانع است .

     20-6- اگر هر دو  اندام تحتانی از زانو به بالا گچ گیری شده بود به شرطی که بیمار قادر نباشد پا هارا خم وراست نماید با رعایت  مدت زمان لازم و موارد فوق به شرطی بیمار بتواند روی صندلی بنشیند و کمر بند صندلی هواپیمارا ببند با تهیه یک صندلی First Class یا دو صندلی اکونومی  اضافه  بلامانع است .

21) تعاریف:

     21-1-PRM:PASSENGERS WITH REDUCED)   (MOBILITY به مسافريني اطلاق مي گردد كه حركت آنها با توجه به ناتواني فيزيكي و يا روحي از قبيل كهولت سن، بيماري يا هر علت ديگر به صورت موقت و يا دائم  محدود مي باشد.

     21-2- OXYG  :(OXYGEN)مسافراني كه در طول پرواز نياز به اكسيژن درماني دارند.

     21-3- :( STRENCHER PASSENGER) STCR مسافراني كه با برانكارد حمل ميشوند.

     21-4-:(PREGNANT) PREG  خانمهاي مسافر كه باردار هستند و نياز به خدمات پزشكي حرفه اي دارند.

     21-5- MEDA  :( MEDICAL CASE)به مسافراني اطلاق مي گردد كه :

          21-5-1- دچار يك بيماري مسري ميباشند.

          21-5-2- علت شرايط فيزيكي يا روحي ممكن است تقاضاي كمكهاي ويژه نمايند.

          21-5-3- خودكفا نيستند و به هنگام سوار و پياده شدن هواپيما نياز به كمكهاي ويژه دارند.

          21-5-4- حمل و نقل آنها ممكن است براي خود و يا ديگر مسافران و يا ايمني پرواز مخاطره آميز باشد.

          21-5-5- اطفال نارس باشند.

     21-5- (BLIND) BLND: به مسافران نابينا اطلاق ميگردد.

     21-6- DEAF:  به مسافران ناشنوا اطلاق ميگردد.

     21-7- (DEAF& (BLIND:BLND.DEAF  به مسافران نابينا و ناشنوا اطلاق مي گردد.

     21-8- (SPECIAL PASSENGERS: SP ( نياز به كمك در صورت ناتواني

     21-9- LEG IN CAST

     21-10-LEGL( LEFT )  گچ گرفتگي پاي چپ

     21-11- LEGR ( RIGHT )  براي مسافراني كه پاي راست آنها درگچ ميباشد

     21-12- LEGB ( BOTH ) براي مسافراني كه هر دو پاي آنها درگچ ميباشد

     21-13- WCHR: ( WHEELCHAIR-RAMP ) به مسـافراني اطلاق ميگـردد كه قـادر به بـالا رفتن و پـائين آمدن از پـله هاي هواپيما بوده ولي براي رسيدن به هواپيما ، به صندلي چرخدار احتياج دارند.

     21-14- WCHS: ( WHEEL CHAIR-STAIR )  به مسـافراني اطلاق ميگردد كه با دشواري قادر به حركت و يا نزديك شدن به هواپيما بوده اما قادر به بالا رفتن و پائين آمدن از پله هاي هواپيما نمي باشند.

     21-15- WCHC:  WHEEL CHAIR-CABIN SEAT مسافريني كه در كابين روي ويلچر قرار دارند. اين دسته از مسافران در كليه مراحل سوار و پياده شدن از هواپيما نياز به ويلچر دارند.

شرکت هواپیمایی  ایران ایرتور هیچگونه مجوزی جهت ورود و خروج دارو توسط مسافر  صادر نمی نماید و عواقب و عوارض آن مترتب مسافر خواهد بود. 

این دستورالعمل بر اساس قوانین پزشکی هوایی ایکائو؛ یاتا ؛کتب معتبر پزشکی هوایی ؛مقررات سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن نوع هواپیمای کاربردی در شرکت  هواپیمایی ایران ایرتور   تنظیم و در کلیه شعب و پروازهای ایران ایرتور  از تاریخ ابلاغ  قابل اجرا خواهد بود.    

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معتمد شرکت هواپیمایی ایران ایرتور دکتر سلیمانی به شماره موبایل 09123752568 تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

برچسب ها {{item}}