False
دستورالعمل اجرایی مسافرین بیمار نیازمند تاییدیه پزشکی

 

الف- مسافرینی که نیاز به اخذ مجوز پزشکی پرواز دارند :

به طور کلی اخذ مجوز پزشکی پرواز برای مسافرینی که دارای یکی از شرایط زیر باشند ضروری است:

1 -افرادی که ظن ابتلاء به بیماری های عفونی و مسری در آنان وجود دارد.

2 -افرادی که شرایط فیزیکی یا رفتاری ایشان ممکن است سبب مخاطره یا ناراحتی سایر مسافرین گردد.

3 -افرادی که وضعیتشان به گونه ای است که به طور بالقوه می توانند سبب اخلال در ایمنی، تأخیر یا تغییر مسیر پرواز و یا فرود اضطراری گردند.

4 -افرادی که به تنهایی قادر به مراقبت از خود نبوده و در طول پرواز نیاز به مراقبت خاص دارند.

-5 بیمارانی که شرایط پزشکی آنان به گونه ای است که ممکن است پرواز سبب وخامت یا تشدید بیماری ایشان گردد.

تبصره1: مسافرانی که در یکی از گروه های فوق قرار نمی گیرند ، طبیعتا نیاز به اخذ مجوز پزشکی نداشته لیکن درصورت هرگونه شک و شبهه ای توصیه می گردد که قبل از سفر به اخذ مشاوره از واحد پزشکی ایران ایرتور مبادرت نمایند.

تبصره2: اخذ مجوز پزشکی سفر تنها برای بیمارانی که در شرایط حاد و یا تحت حاد قرار دارند ضرورت داشته و برای مسافران کثیرالسفر با بیماری یا ناتوانی قدیمی مزمن و با شرایط ثابت با تشخیص و صلاحدید مرکز پزشکی ایران ایرتورمجوز پزشکی برای سفرهای مکرر صادر می گردد.

ب- مراحل صدور مجوز پزشکی پرواز

مافرین محترم بیمار قبل از اقدام به مسافرت هوایی لازم است اقدامات ذیل را انجام دهند:

1- قبل از تهیه بلیط و اقدام به سفر ، نظر مکتوب پزشک معالج خود را در فرم های خاص مجوز سفر (قابل دریافت از سایت ویامرکز پزشکی ایران ایرتور و یا دفاتر فروش بلیط) اخذ نمائید. (فرم پزشکی مجوز پرواز)

2- فرم تکمیل شده توسط پزشک معالج جهت تایید نهایی و درج ملاحظات و خدمات ویژه حداکثر تا 72 ساعت قبل از پرواز به پزشکان معتمد هواپیمایی ایران ایرتور ارائه گردد. مراجعه در تهران همه روزه به استثناء پنج شنبه و جمعه ها و ایام تعطیل از 8 تا 2 بعداز ظهر مرکز پزشکی ایران ایرتور و در شهرستان ها با پزشکان معتمد با هماهنگی قبلی. (فرم درخواست خدمات ویژه )

3- در صورت مراجعه مستقیم به پزشکان معتمد هواپیمایی ایران ایرتور، لازم است کلیه مدارک جهت بررسی ارائه گردد.

4- مدت اعتبار مجوز های صادره 72 ساعت از زمان صدور می باشد.

پ- تعهدات

1- در مواردیکه سفر بیمار مستلزم انجام چند مسیر پروازی به صورت ترانزیت باشد مجوز صادره تا اولین مقصد پروازی داری اعتبار می باشد ضروری است مسافر مجوز پزشکی شرکت هواپیمایی که پرواز بعدی با ان انجام می شود را اخذ نماید.

2- مسئولیت صحت درج اطلاعات بیمار در برگه PIS (Passenger Information Sheet) بر عهده پزشک صادر کننده و تائید کننده و مسئولین شرکت هندلینگ دهنده می باشد.

3 -دفاتر فروش بلیط ملزم هستند به هنگام فروش بلیط به مسافران یادآوری لازم در خصوص نیاز به اخذ مجوز پزشکی هوایی در مورد مسافران بیمار را بنمایند. در صورت فروش بلیط به مسافران بیمار به نحوی که بیماری باعث منع پرواز مسافر شود هزینه ابطال بلیط مسافر به عهده دفتر صادر کننده بلیط می باشد.

1- در فروش اینترنتی بلیط نیز لازم است نیاز به اخذ مجوز در خصوص مسافران بیمار به طور مشخص اعلام گردد.

2- مسئولین و کارمندان ایستگاه ملزم به رویت هر مسافر در قبال صدور کارت پرواز بوده و در صورتیکه وضع ظاهری مسافر حاکی از ناتوانی و بیماری ایشان باشد و علی رغم این وضعیت کارت پرواز صادر شده باشد بعهده شرکت هندلینگ دهنده و ایستگاه می باشد.

3- در صورتی که مسافر بیماری بدون اینکه تائیدیه پزشکی داشته باشد وکارت پرواز دریافت کرده باشد و از گیت های بازرسی عبور کرده و به داخل هواپیما سوار شده باشد ؛ با مسافر وفق مقررات جاری هواپیمایی ایران تور برخورد خواهد شد و مسئو لیت آن به عهده مسافر می باشد.

4- در صورتیکه مسافر بیمار بدون اعلام بیماری به دفاتر فروش و نیز ایستگاه و بدون مشخه ظاهری از بیماری و ناتوانی وارد هواپیما شده باشد، سر مهماندار هواپیما در صورت اطلاع از وضعیت بیماری مسافر لازم است به سرخلبان پرواز و مرکز کنترل عملیات اطلاع رسانی و اقدام نماید.

5- ضرورت دارد در هنگام خرید بلیط و حفظ جا و صندلی؛ فرم اطلاعات پزشکی مسافران بیمار درج شود در صورت عدم انجام این موضوع عوارض و عواقب قانونی مترتب بر آن بر عهده آژانس و فرد صادر کننده بلیط می باشد.

6- در مواردی که مسافر بیمار، بیماری خودرا پنهان نموده و بیماری خود را اعلام ننماید هزینه ابطال بلیط بر عهده خود مسافر خواهد بود.

ت- مواردی که نیازمند اخذ مجوز از پزشک هوایی معتمد در تهران و پزشکان معتمد ایران ایرتور در شعب جهت انجام مسافرت هوایی نمی باشند به شرح ذیل اعلام می گردد:

1- کلیه جانبازان عزیزجنگ تحمیلی با ارائه کارت شناسایی در صورتیکه نیازمند دریافت خدمات پزشکی خاص (کنترل علائم حیاتی و دستگاه های پزشکی خاص) نباشند منع پروازی ندارند. همراه داشتن دستگاه اکسیژن ساز پرتابل جهت جانبازان شیمیایی با رعایت مجوز دریافت ایمنی بلا مانع است. حمل و بردن کپسول اکسیژن فشرده شده بیش از پنج کیلو گرم به داخل هواپیما ممنوع است.

2- کلیه اعمال جراحی در ارتباط با بارداری افراد نابارور همچون اعمال کاشت جنین – لقاح مصنوعی (IVF-Zift) و لاپاراسکوپی پس از 24 ساعت منع پروازی ندارند.

3- کلیه اعمال جراحی سطحی مرتبط با پوست و مو مانند کاشت مو، جراحی های زیبایی ناحیه گونه، ابرو ، لیزرهای پوستی در صورت عدم احتیاج به دریافت خدمات ویژه ، منع پروازی ندارند.درصورت داشتن بخیه اگر خون ریزی نداشته باشد پرواز بلامانع است.

4- کلیه اعمال جراحی اصلاح دید (عیوب انکساری) شامل جراحی های لیرزی قرنیه مثل لازیک و لیزیک با سن زیر 40 سال که فاقد خون ریزی باشد نیازی به مجوز پزشکی ندارند ومجاز به پروازند.

5- کلیه موارد آتل گیری و گچ گیری اندام های فوقانی (بازو ساعد) و زیر زانو (ساق پا) به شرط نداشتن خونریزی فعال، درد و عدم نیاز هر گونه خدمات اضافه در طول پرواز مثل برخورداری از صندلی اضافه ، 24 ساعت پس ازا نجام گچ گیری در صورتی که طول پرواز کمتر از دو ساعت باشد منع پروازی ندارند. و اگر طول پرواز بیشتر از دو ساعت باشد گذشت چهل و هشت ساعت از گچ گیری الزامی است.

6- جراحی های بینی بدون انسداد مجاری تنفسی و بدون پانسمان داخل بینی (تامپون) محدودیت پروازی ندارند مشروط بر اینکه مدت لازم حد اقل 72 ساعت از عمل جراحی گذشته باشد.

7- مواردی که فرد دارای سوند ادراری است و هیچگونه عمل جراحی شکمی در 2 هفته اخیر نداشته دارای منع پروازی نمی باشند(الزاما کیسه ادراری جهت جلوگیری از انتشار آلودگی در کیسه جداگانه نگه داری شود)

8- فراد دارای ضایعات نخاعی که نیازمند برانکارد و اکسیژن اضافی و خدمات خاص پزشکی نباشند محدودیت پروازی ندارند.

9- سوختگی های سطحی که نیازمند دریافت خدمات ویژه (ویلچر-برانکارد- اکسیژن و خدمات پزشکی) نبوده و از نظر بو و ظاهر نیز نامناسب نباشند محدودیت پروازی ندارند.

10- کلیه اعمال جراحی پس از گذشت 2 هفته و عدم نیاز فرد به دریافت خدمات ویژه به شرط آنکه از نظر تنفسی و قلبی عروق و حرکتی و بو و ظاهر نیز نامناسب نباشند محدودیت پروازی ندارند.

ث- مواردی که ممنوعیت پرواز با هواپیمایی ایران ایرتور دارند:

1- مسافرینی که به دلیل وخامت بیماری احتمال فوت آنها در پرواز وجود دارد.

2- مسافرینی که به دلیل بیماری نیازمند مراقبت های پزشکی درطول پرواز هستند.

3- مسافرینی نیاز به برانکارد ویا قادر به استفاده از صندلی استاندارد هواپیمایی در هیچیک از حالات آن نمی باشد.

4- مسافرینی که ناتوانی فیزیکی ایشان به گونه ای است که نیازمند به کمک در طول پرواز داشته و فاقد همراه باشند.

5- مسافرینی که به دلیل نوع بیماری وضعیت ناخوشایندی را برای سایر مسافران ایجاد می نمایند.

6- مسافرینی که احتمال وخامت حال ایشان در پرواز و فرود اضطراری یا تغییر مسیر هواپیما وجود دارد.

7- مسافران بیمارروانی غیر قابل کنترل و احتمال به مخاطره انداختن امنیت پرواز و سایر مسافران توسط ایشان.

8- نوزادان طبیعی زیر 48 ساعت از زمان تولد (ترجیحا یک هفته) منع پروازی دارند.

9- حاملگی از ابتدای هفته 36 بارداری در بارداری اول،و بارداری دوم از ابتدای هفته 33.

10- مسافراني كه بدليل شرايط فيزيكي و يا پزشكي امنيت مسافران وخدمه پرواز را به مخاطره مي اندازد.

11- مسافراني كه بدلايلي از قبول مقررات داخلي و اجراي آن توسط خدمه پرواز امتناع ورزند.

12- درصورتيكه قادر به كمك كافي به مسافران ناتوان نباشیم ميتوانیم به صلاحـديد از حمل/ ادامه مسير و يا ارائه سرويس بدليل شرايط رفتاري ، روحي و فيزيكي خاص آنها خودداري نمايیم.

13- مسافراني كه ممكن است منبع آلـودگي و در برخي موارد حامل بيماري مسري كه خطر سرایت و انتقال بیماری به سایر مسافرین وجود دارد.

14- مسافراني كه حمل آنها حتي با اقدامات احتياطي ويژه ممكن است براي مسافران و اموالشان و حتي خودشان نيز مخاطره آميز باشد.

15- در صورت تشخيص عدم كفايت همراه مسافر بيمار از حمل وي جلوگيري بعمل خواهد آمد.

16- پذیرش بیماران برانکاردی وبیمارانی که نیاز به اکسیژن کمکی در طول پرواز دارند در حال حاضر در پروازهای هواپیمایی ایران ایرتور ممنوع است.

بارداری و نوزادان :

بارداری اول تک قلویی طبیعی :

1- حاملگی اول بدون خطر و بدون عارضه تا هفته 28 بار داری نیاز به مجوز پزشکی ندارند.

2- از هفته 28 بارداری تا انتهای هفته 35 بارداری مشروط بر اینکه مدارک معتبر پزشکی ممهور به مهر پزشک متخصص زنان و زایمان که حاکی از سن بارداری و بدون خطر؛ بدون عارضه بودن و تخمین تاریخ زایمان باشد ارائه نماید بلا مانع است.

3- از ابتدای هفته 36 بارداری پرواز با هواپیمایی ایران ایرتور پذیرفته نخواهند شد.

بارداری اول دو قلویی طبیعی :

1- تا قبل از هفته ی 28 بارداری نیاز به اخذ مجوز پزشکی ندارند.

2- از هفته 28تا انتهای هفته 32 بارداری مشروط بر اینکه مدارکی ممهور به مهر پزشک متخصص زنان و زایمان که حاکی از سن بارداری و سلامت آن، بدون خطر و بدون عارضه بودن و تخمین تاریخ زایمان باشد ارائه نماید بلامانع است.

3- از ابتدای هفته ی 33 بارداری با هواپیمای ایران ایرتور منع پرواز می باشد.

بارداری دوم و بالاتر تک قلویی طبیعی و دو قلویی طبیعی:

1- بارداری دوم و دوم به بالا و همچنبن دوقلویی و چندقلویی و بدون عارضه: تا قبل از هفته ی 28بارداری نیاز به اخذ مجوز پزشکی هوایی ندارند.

2- از هفته 28 تا انتهایی 32 بار داری مشروط بر اینکه مدارکی ممهور به مهر پزشک متخصص زنان و زایمان که حاکی از سن بارداری و سلامت آن، بدون خطر و بدون عارضه بودن و تخمین تاریخ زایمان باشد ارائه نماید بلامانع است.

3- از ابتدای هفته ی 33 بارداری با هواپیمای ایران ایرتور منع پرواز می باشد.

بارداری های پر خطر (مانند جفت سر راهی؛ خارج از رحم و . . .) :نیاز به بررسی های تکمیلی و منوط به اخذ مجوز از پزشک معتمد هوایی شرکت می باشد.

سقط جنین: مادامی که خونریزی فعال وجود دارد منع پرواز بوده و پس از حداقل 24 ساعت به شرط تثبیت شرایط و نداشتن درد یا خونریزی پرواز بلامانع می باشد.

نوزادان متولد شده در 48 ساعت گذشته ،نوزادانی که نیاز به انکوباتور یا ونتیلاتور (دستگاههای کمک تنفسی) دارند مجاز به پرواز نمی باشند هرچند نوزادانی که کاملا سالم می باشند می توانند پس از 48 ساعت اقدام به پرواز نمایند، لیکن ترجیحا گذشت یک هفته از زمان تولد نوزاد و مادرش جهت پرواز توصیه می گردد.

بارداری پر خطر که دارای عارضه پزشکی بوده و یا سن بارداری آنها متناسب با شرایط فوق نباشد جهت ارزیابی واخذ مسافرت هوایی با هواپیمایی ایران ایرتور بایستی الزاماً به پزشک معتمد هواپیمایی ایران ایرتور در تهران یا پزشکان معتمد در شعب هواپیمایی ایران ایرتور در شهرستانها مراجعه نمایند.

چ- مواردی که از نظر پزشک هوایی منع پروازی دارند و نیاز به مجوز پزشکی هوایی دارند به شرح ذیل می باشد.

1- تمامی افراد با اعمال جراحی اخیر (بجز موارد ذکر شده در بند ت) موارد برانکاردی، افراد نیازمند به دریافت اکسیژن.

2- مسافرین با بیماریهای عفونی، تصادفی، قلبی وعروقی ، مغزی و موارد مشابه و جراحی های بینی با انسداد یکطرفه یا دو طرفه و کلیه افرادی که دارای IV Line (آنژیوکت، کاتتر CVP، و...) می باشند و نوزادان نارس بایستی الزاماً توسط پزشک معتمد هواپیمایی ایران ایرتور در تهران یا پزشک معتمد در شعب ارزیابی گردند و مجوز پزشکی هوایی ایران ایرتور را جهت پرواز اخذ نمایند.

1- اختلالات گردش خون و قلب و عروق

1-1 انفارکتوس (سکته) قلبی: تا 10 روز از زمان سکته منع پرواز داشته و پس از 10 تا 14 روز در صورت مناسب بودن حال عمومی و نداشتن درد قفسه سینه و عاری بودن از عوارض بیماری و تایید پزشک معتمد هواپیمایی ایران ایرتور مجاز به پرواز می باشد.

1-2 درد قلبی در قفسه سینه (آنژین ناپایدار،یا ایجاد درد قلب با فعالیت مختصر) منع پرواز داشته و زمانی مجاز به پرواز می باشد که بیماری با دارو کنترل و درحال استراحت فاقد درد باشد و پزشک معتمد ایران ایرتور تائید نماید.

1-3 نارسایی قلبی حاد یا کنترل نشده مانع از پرواز بوده و در صورت کنترل رضایت بخش بیماری و ثبوت شرایط بیمار با مجوز پزشک معتمد ایران ایرتور و همراه داشتن پزشک یا پرستار مجاز به پرواز می باشد.

1-4 ورم (اِدم) ریه مانع از پرواز بوده مگر آنکه بدون عارضه کنترل شده باشد که با مجوز پزشک هوایی می توانند پرواز داشته باشند.

1-5 جراحی باز قلب تا 10 روز منع پرواز داشته –بعد از 10 روز تا 3 هفته پس از جراحی در صورت نداشتن عارضه و مناسب بودن حال عمومی با مجوز پزشک هوایی می توانند پرواز کنن. مواردی که بیماری عارضه داده است تا کنترل کامل عوارض منع پرواز می باشند.

1-6 آنژیو گرافی عروق کرونر (قلب) تا 24 ساعت بعد از آنژیوگرافی منع پروازی داشته و پس از آن پرواز بلامانع است.

1-7 آنژیوپلاستی (با یا بدون فنر) تا 48 ساعت بعد از آنژیوپلاستی منع پرواز بوده و پس از آن مشروط به حال عمومی مناسب ،پرواز بلامانع است.

1-8 پیس میکر (باطری قلب) پس از یک هفته از کاشت باطری مشروط به نداشتن عارضه و ریتم قلبی منظم پرواز بلامانع خواهد بود. در صورت داشتن عارضه می بایست مجوز پزشکی هوایی از پزشک کعتمع ایران ایرتور دریافت نماید.

1-9 درمان ابلیشن: (Ablation) پس از هفت روز از عمل به شرط داشتن ریتم قلبی منظم پرواز بلامانع می باشد.

1-10 آمبولی ریه: از نخستین حمله آمبولی حداقل تا هفت روز منع پرواز داشته و از روز هشتم به بعد مشروط به طبیعی بودن فشار اکسیژن شریانی و تنفس طبیعی در شرایط عادی روی زمین و با دریافت داروهای آنتی کواگولان وضعیت ثابتی داشته باشند، با مجوز پزشک هوایی پرواز بلامانع است.

1-11 ترومبوفلبیت پا (التهاب و تورم شدید پا) - در صورت فعال بودن بیماری پا منع پروازی دارد. در صورت برطرف شدن بیماری و یا در صورتیکه با استفاده از داروهای خوراکی آنتی­کواگوالانت وضعیت بیمار ثابت باشد با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

2- اختلالات خونی

2-1 کم خونی (آنمی): هموگلوبین کمتر ازgr/dl 9.5  منع پرواز داشته مگر انکه به دلیل بیماری مزمن (مثل نارسایی مزمن کلیه یا تالاسمی) باشد. در کم خونی های حاد بایستی کنترل و اندازه گیری هموگلوبین حداقل 24 ساعت پس از قطع خونریزی و کنترل شده باشد.

2-2 بیماری سایکل سل (کم خونی داسی شکل) - بحران بیماری تا9 روز گذشته شود منع پروازی دارد و پس از 10 روز یا بیشتر اگر همراه با عوارض نباشد و کنترل شده باشد مشروط بر داشتن اکسیژن کمکی ومجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود. مواردی که بیماری عارضه داشته باشد تا کنترل کامل بیماری منع اجازه پروازی دارد.

2-3 هر نوع خونریزی تا کنترل کامل منع پرواز دارد اگر همراه با عوارض نباشد و کنترل شده باشد با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

2-4 مواردی که بیماری عارضه داشته باشد همچون بیماری هموفیلی تا کنترل کامل بیماری منع اجازه پروازی دارد.

3- اختلالات ریوی

3-1 پنوموتوراکس (وجود پارگی در ریه): (چه در اثر جراحت و تروما و چه خود به خود) تا 6 روز قبل از پر شدن کامل ریه از هوا منع پرواز دارد . چنانچه شرایط عمومی بیمار کاملا مناسب بوده و انتقال هوایی بیمار ضرورت داشته باشد با استفاده از درن نوع Heimlich و همراهی پزشک یا پرستار مجرب پرواز بلامانع است. در پنوموتوراکس های خود به خود 7 روز پس از پر شدگی کامل ریه و در پنوموتوراکس های ناشی از جراحت 14 روز پس از پر شدن ریه پرواز بلامانع خواهد بود.

3-2 جراحی قفسه سینه (لوبکتومی – بیوپسی ریه و ...) – حداقل تا 13 روز پس از عمل اجازه پرواز ندارد. از روز 14 اگر همراه با عوارض نباشد و کنترل شده باشد با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود. مواردی که بیماری عارضه داشته باشد تا کنترل کامل بیماری منع اجازه پروازی دارد.

3-3 پنومونی (ذات الریه) اگر همراه با علائم باشد منع پروازی دارد. تا بهبودی کامل و در صورتیکه عکس رادیولوژی ریه نشاندهنده وجود بیماری باشد ولی علائمی در فرد دیده نشود با مجوز پزشک هوایی پرواز بلا مانع خواهد بود.

3-4 COPD (بیماریهای مزمن انسدادی ریه)؛ آمفیزم (پر هوایی ریه)، فیبروز ریوی، وجود مایع در جنب و هموتوراکس (وجود خون در حفره­های اطراف ریه) و غیره در صورت وجود سیانوز بر روی زمین و نیاز به اکسیژن منع پروازی دارد . در صورتیکه: PA02<55mmhg باشد بهمراه اکسیژن و در صورت ثابت بودن وضعیت بیمار و انجام تست تحمل بیشتر از 50 متر بدون تنگی نفس یا احتیاج به اکسیژن و در صورت بیماری شدید بهبودی کامل حاصل شده باشد با مجوز پزشک هوایی بلامانع خواهد بود . به شرط داشتن اکسیژن کمکی پرواز بلامانع خواهد بود. اگر تست تحمل را حدود 50 متر بدون تنگی نفس و احتیاج به اکسیژن انجام داد استفاده از اکسیژن در طول پرواز لازم نیست.

3-5 سل ریوی درمان نشده و یا دو هفته ی اول از شروع درمان مانع پرواز بوده و پس از دو هفته از شروع درمان مقتضی و نداشتن علائم بالینی با مجوز پزشک هویی پرواز بلامانع می باشد.

3-6 بیماری سیستیک فیبروزیس: در مواردی که 1FEV در سطح زمین کمتر از 50 درصد باشد منع پروازی داشته در غیر اینصورت و به شرط نداشتن عفونت با اخذ مجوز از پزشک هوایی پرواز بلامانع است.

3-7 بیماری آسم: تنها در صورت نداشتن علائم تنگی نفس یا عفونت و همراه داشتن دارو مجاز به پرواز می باشند.

3-8 سرطان ریه: مادامی که تحت درمان فعال (رادیوتراپی یا شیمی درمانی) بوده و یا افیوژن پلور و یا درجاتی از تنگی نفس در سطح زمین داشته باشند مجاز به پرواز نبوده و تنها در صورتی که فاقد علائم بالینی باشند می توانند با اخذ مجوز از پزشک هوایی به پرواز مبادرت نمایند (وجود خلط خونی از موارد منع پرواز می باشد)

3-9 برونشکتازی (بیماری برونش): در صورتی که در سطح زمین علائمی دال بر کمبود اکسیژن داشته باشند مجاز به پرواز نبوده در غیر اینصورت و نداشتن عفونت با اخذ مجوز از پزشک هوایی پرواز بلامانع است.

4- بیماری­های  (Central Nervous System) CNS

4-1 TIA سکته گذرای مغزی تا دو روز مجاز به پرواز نمی باشد. پس از دو تا ده روز در صورتیکه با استفاده از دارو وضعیت بیمار ثابت باشد با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

4-2 سکته مغزی CVA - حد اقل تا ده روز منع پروازی دارد از روز دهم تا چهاردهم اگر وضعیت بیمار مناسب باشد با همراهی یک پرستار با تمهیدات لازم (تامین اکسیژن کمکی) و مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

4-3 حمله صرع تا 24 ساعت پس از حمله صرع منع پروازی دارد. 24 تا 72 ساعت در صورتیکه بیماری کاملاً کنترل شده باشد. با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

4-4 جراحی جمجمه – حداقل تا ده روز منع پروازی دارد. از روز دهم تا بیستم در صورتیکه جمجمه عاری از هوا و در صورتیکه بیماری کاملاً کنترل شده باشد. با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود. در برخی از نمونه­ها با توجه به نوع بیماری بررسی فردی مورد نیاز است.

5- سیستم گوارشی Gastro- Intestinal tract

5-1 خونریزی GIT - کمتر 24 ساعت متعاقب خونریزی منع پروازی دارد. اگرخونریزی در اثر استفاده از الکل باشد باید نه روز بگذرد واز روز دهم تا چهاردهم پس از آن با مجوز پزشک هوایی اگر شواهد دال بر قطع خونریزی و سطح هموگلوبین در حد کم­خونی باشد پرواز بلا مانع خواهد بود. اندوسکوپی یا شواهد مانند میزان هموگلوبین نشان­دهنده توقف خونریزی باشد

5-2 جراحی وسیع شکمی (بعنوان مثال جراحی و کوتاه کردن روده، هیسترکتومی، چراحی رئال و غیره) حداقل تا نه روز منع پروازی دارند. ازروز 10 تا چهاردهم اگر عوارض وجود نداشته باشد و بهبودی حاصل شده باشد با مجوز پزشک هوایی بلامانع خواهد بود.

5-3 آپاندکتومی (عمل آپاندیس) – حداقل تا 5 روز منع پروازی دارند. از روز ششم تا دهم اگر بهبودی حاصل و عوارض بیماری وجود نداشته باشد با مجوز پزشک هوایی بلامانع خواهد بود.

5-4 جراحی لاپاراسکوپی - حداقل تا 4 روز منع پروازی دارند. از روز پنجم تا دهم اگر بهبودی حاصل و عوارض بیماری وجود نداشته باشد با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

5-5 لاپاراسکوپی تشخیصی – حداقل تا 24 ساعت منع پروازی دارد. پس از گذشت 24 ساعت و بیشتر، در صورت جذب کامل گازهای وارد شده و عدم عوارض پرواز بلا مانع خواهد بود.

5-6 در صورتی که مسافر بیماری مبتلا به هپاتیت نوع ب و سیروز باشد و بخواهد پرواز نماید اخذ مجوز پزشکی هوایی الزامی است.

6- گوش و حلق و بینی(ENT)

6-1 اوتیت(التهاب گوش میانی) و سینوزیت - بیماری حاد یا کاهش عملکرد لوله استاش منع پروازی دارد. در صورتیکه قادر به خروج هوا و تنظیم فشار هوای داخل گوش­ها باشد پرواز بلا مانع است.

6-2 جراحی گوش میانی- حداقل تا نه روز منع پروازی دارد. از روز دهم تا چهاردهم اگر بهبودی حاصل و عوارض بیماری وجود نداشته باشد با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

6-3 جراحی لوزه­ها حداقل تا شش روز منع پروازی دارد. از روز هفتم تا چهاردهم اگر بهبودی حاصل و عوارض بیماری وجود نداشته باشد با مجوز پزشک هوایی بلا مانع خواهد بود.

6-4 سیم­پیچی فک – اگر تازه انجام شده باشد بایستی همراه داشته باشد. در دسترس بودن قیچی سیم بر یا در صورتیکه سیم­پیچی قابل تحرک و برداشتن باشد در دسترس باشد بلا مانع است.

7- بیماری­های روانی

7-1 سایکوز حاد (بعنوان مثال مانیا و اسکیزوفرنی وابسته به داروو ....)- در صورت مناسب نبودن وضعیت بیمار منع پروازی دارد. در صورتیکه در مدت 7 روز وضعیت بیمار ثابت باشد، با یک پزشک یا فرد آموزش­دیده همراه باشد با اخذ مجوز پزشک هوایی پرواز بلا مانع است. توصیه می شود با توجه به استرس پرواز با دو نفر همراه مناسب (در طول پرواز و غیره) باشد.

7-2 اختلالات روانی مزمن - در صورتیکه درمدت 7 روز وضعیت بیمار ثابت باشد، با یک پزشک یا فرد آموزش­دیده همراه باشد با اخذ مجوز پزشک هوایی پرواز بلا مانع است. اگر در بیمارستان بستری نیست توجه شود که بیمار قادر به برآورده ساختن نیازهای خویش می ­باشد. اگر وضعیت بیمار مناسب باشد و در زندگی روزمره قادر به برطرف نمودن نیازهای خویش شامل مصرف داروها باشد ممکن است بتواند بدون همراه سفر نماید.

8- اختلالات و بیماری­های چشمی

8-1 صدمات نفوذی به چشم – تا شش روز منع پروازی دارد و از روز هفتم تا چهاردهم گازهای وارد شده به کاسه چشم در حین جراحی باید کاملاً جذب شده باشد با مجوز پزشک هوایی پرواز بلا مانع است.

8-2 جراحی داخل چشم و عدسی - تا شش روز منع پروازی دارد و از روز هفتم تا چهار دهم گازهای وارد شده به کاسه چشم در حین جراحی باید کاملاً جذب شده باشد با مجوز پزشک هوایی پرواز بلا مانع است.

معمولاً با توجه به نوع گاز مصرف شده گواهی از متخصص چشم پزشک و تائید پزشک هوایی جهت مناسب بودن سفر هوایی برای بیمار لازم است.

8-3 جراحی کاتاراکت تا بیست و چهار ساعت منع پروازی دارد پس از بیست و چهار ساعت و بیشتر به شرطی که عارضه و خونریزی نداشته باشد پرواز بلا مانع است.

8-4 جراحی لیزر قرنیه تا بیست و چهار ساعت منع پروازی دارد پس از بیست و چهار ساعت و بیشتر به شرطی که عارضه و خونریزی نداشته باشد پرواز بلا مانع است.

9- آسیب و تروما؛ سوختگی­ها

9-1 سوختگی ها در صورت وجود شوک یا عفونت گسترده منع پروازی دارد. در صورتیکه از نظر پزشکی وضعیت بیمار ثابت و سایر مسائل رعایت شده باشد با مجوز پزشک هوایی پرواز بلا مانع است.

9-2 کلیه مواردی که به دنبال شکستگی و یا آسیب اندام های فوقانی و تحتانی (تا زیر زانو) اقدام به گچ گیری شده است، درصورت نداشتن خونریزی فعال ،درد و عدم نیاز به مراقبت و خدمات خاص در طی پرواز ،24 ساعت پس از گچ گیری مجاز به پرواز می باشند. در پرواز های طولانی (بالای 2 ساعت) گذشت 48 ساعت از گچ گیری الزامی است.درصورت الزام به انتقال زودتر از موارد مذکور لازم است قبل از پرواز گچ برش داده شده و دو نیم شود.

9-3 در صورت شکستگی لگن یا استخوان ران هموگلوبین خون بایستی بالایgr/dl 9.5 باشد.

9-4 آسیب های ناحیه کف و انگشتان دستها و پاها به شرط عدم وجود خونربزی فعال و درد، منع پروازی ندارند.

کلیه اعمال جراحی ستون فقرات که فرد قادر به نشستن در وضعیت معمولی باشدپس از گذشت 72 ساعت منع پروازی ندارند.در صورت عدم توانایی در نشستن اخذ نظر پزشک هوایی الزامی است.

10- ونتیلاتور (دستگاه کمک تنفسی)

1-10 بیماران مزمنی که به دلیل شرایط خاص و ثابت خود نیاز به ونتیلاتور (دستگاه کمک تنفسی و اکسیژن کمکی) دارند با هماهنگی قبلی و اخذ مجوز از پزشک هوایی می توانند به پرواز مبادرت نمایند لیکن بیماران در وضعیت حاد تنها در صورتی مجاز به پرواز خواهند بود که بررسی های دقیق و کامل صورت گرفته و از پزشک هوایی معتمد شرکت مجوز داشته باشند.

11- بیماری­های عفونی و مسری

11-1 در مدت سرایت بیماری، فرد مجاز به پرواز نمی باشند.

11-2 آبله مرغان: از 5 روز قبل از بروز بثورات جلدی تا یک هفته پس از آخرین ضایعات ایجاد شده (به طور متوسط بین 21-14 روز) منع پروازی دارند.

11-3 دیفتری: بین دو تا سه هفته (با مصرف آنتی بیوتیک مدت تقلیل می یابد –به طور متوسط بین 5-2 روز) منع پروازی دارند.

11-4 سرخک: از شروع علائم عمومی اولیه تا 4 روز پس از بیرون ریختن بثورات جلدی (به طور متوسط بین 7 -14 روز) منع پروازی دارند.

11-5 اوریون: از 3 روز قبل از تورم غدد بناگوشی تا 7 روز پس از تورم غدد بنا گوشی (به طور متوسط بین 21-12روز) منع پروازی دارند.

11-6 سرخچه:  از 7 روز قبل از بیرون ریختن راش های پوستی تا 4 روز پس از آن (به طور متوسط بین 21-14 روز) منع پروازی دارند.

11-7 مخملک: بین 21-10 روز پس از بروز راش های پوستی (با مصرف پنی سلین به 3-1 روز تقلیل می یابد) منع پروازی دارند.

11-8 سیاه سرفه: از 7 روز پس از در معرض بیماری قرار گرفتن تا 3 هفته پس از شروع علائم (با مصرف آنتی بیوتیک به 7 روز تقلیل می یابد –به طور متوسط بین 10-7 روز) منع پروازی دارند.

11-9 سیاه زخم: به طور متوسط بین 5-2 روز منع پروازی دارند.

11-10 دیسانتری عفونی (باسیل):  به طور متوسط بین 7-1 روز منع پروازی دارند.

11-11 دیسانتری آمیبی: به طور متوسط بین 28-14 روز منع پروازی دارند.

11-12 وبا: به طور متوسط تا 5 روز منع پروازی دارند.

11-13 سوزاک: به طور متوسط 5-2 روز منع پروازی دارند.

11-14 مننژیت مننگوکوکی: به طور متوسط بین 10-2 روز منع پروازی دارند.

11-15 تب مالت: به طور متوسط 21-7 روز منع پروازی دارند.

11-16 مالاریا: به طور متوسط 14-10 روز منع پروازی دارند.

11-17 تب تیفوئیدی: به طور متوسط -21-7 روز منع پروازی دارند

11-18 تب تیفوسی: به طور متوسط 14-7 روز منع پروازی دارند.

11-19 پولیومیلیت: به طور متوسط 21-3 روز منع پروازی دارند.

11-20 هپاتیتA : به طور متوسط 6-2 هفته منع پروازی دارند

11-21 هپاتیتB : به طور متوسط 12 هفته منع پروازی دارند.

تبصره : کلیه بیماران عفونی جهت پرواز با هواپیمایی ایران ایرتور ضرورت دارد مجوز پزشکی هوایی را اخذ نمایند.

12- دکومپرسیون (بیماری ناشی از تغیر فشار ناگهانی و غواصی)

12-1 غواصی در طی کمتر از 24 ساعت گذشته با مدت زمان کمتر از دو ساعت و تا عمق سی پایی پس از گذشت زمان 24 ساعت و عدم علایم بالینی پرواز بلامانع است.

12-2 در صورتی که علایم درمان نشده (بندز یا درد مفاصل، گیجی و غیره) داشته باشد منع پروازی دارد.

12-3 غواصی در طی کمتر از 24 ساعت گذشته چنانچه یکی از دو فاکتور ذکر شده بالا (مدت زمان و عمق غواصی) مغایر باشد پس از گذشت زمان 48 ساعت از غواصی و عدم علایم بالینی پرواز بلامانع است.

13- گچ گیری:

13-1 در پروازهایی که مدت زمان پرواز دو ساعت یا کمتر از دوساعت با شد حداقل بیست و چهار ساعت از زمان گچ گیری گذشته باشد. و در پروازهایی که مدت زمان پرواز بیش از دوساعت باشد حداقل چهل و هشت ساعت از زمان گچ گیر گذشته باشد.

13-2 اگر فردی اصرار بر انجام مسافرت داشته باشد و مدت زمان لازم طی نشده باشد با ایجاد یک منفذ در محل گچ گیری پرواز بلامانع خواهد بود.

13-3 اگر اندام فوقانی گچ گیری شده باشد با رعایت موارد فوق به شرطی بیمار بتواند روی صندلی بنشیند و کمر بند صندلی هواپیمارا ببند پرواز بلامانع است.

13-4 اگر اندام تحتانی از زیر زانو به پایین گچ گیری شده بود به شرطی که بیمار قادر باشد پارا حرکت دهد با رعایت موارد فوق به شرطی بیمار بتواند روی صندلی بنشیند و کمر بند صندلی هواپیمارا ببند پرواز بلا مانع است.

13-5 اگر یک اندام تحتانی از زانو به بالا گچ گیری شده بود به شرطی که بیمار قادر نباشد پارا خم وراست نماید با رعایت مدت زمان لازم و موارد فوق به شرطی بیمار بتواند روی صندلی بنشیند و کمر بند صندلی هواپیمارا ببند با تهیه یک صندلی Business Class یا یک صندلی اکونمی اضافه پرواز بلا مانع است.

13-6 اگر هر دو اندام تحتانی از زانو به بالا گچ گیری شده بود به شرطی که بیمار قادر نباشد پا هارا خم وراست نماید با رعایت مدت زمان لازم و موارد فوق به شرطی بیمار بتواند روی صندلی بنشیند و کمر بند صندلی هواپیمارا ببند با تهیه یک صندلی Business Class یا دو صندلی اکونمی اضافه بلا مانع است.

14- تعاریف :

PRM :PASSENGERS WITH REDUCED

(MOBILITYبه مسافريني اطلاق ميگردد كه حركت آنها با توجه به ناتواني فيزيكي و يا روحي از قبيل كهولت سن ، بيماري يا هر علت ديگر به صورت موقت و يا دائم محدود ميباشد.

OXYG: (OXYGEN) مسافراني كه در طول پرواز نياز به اكسيژن درماني دارند.

STCR:(STRENCHER PASSENGER) مسافراني كه با برانكار حمل مي شوند.

PREG: (PREGNANT) خانمهاي مسافر كه باردار هستند و نياز به خدمات پزشكي حرفه اي دارند.

MEDA :(MEDICAL CASE) به مسافراني اطلاق ميگردد كه:

1- دچار يك بيماري مسري ميباشند.

2- علت شرايط فيزيكي يا روحي ممكن است تقاضاي كمكهاي ويژه نمايند.

3- خودكفا نيستند و به هنگام سوار و پياده شدن هواپيما نياز به كمكهاي ويژه دارند.

4- حمل و نقل آنها ممكن است براي خود و يا ديگر مسافران و يا ايمني پرواز مخاطره آميز باشد.

5- اطفال نارس باشند.

(BLIND): به مسافران نابينا اطلاق مي گردد.

:DEAF به مسافران ناشنوا اطلاق ميگردد.

: BLND.DEAF DEAF & BLINDبه مسافران نابينا و ناشنوا اطلاق مي گردد.

 SPECIAL PASSENGERS: SPنياز به كمك در صورت ناتواني.

LEG IN CAST

LEGL (LEFT)گچ گرفتگي پاي چپ

LEGR (RIGHT) براي مسافراني كه پاي راست آنها درگچ مي باشد.

LEGB (BOTH) براي مسافراني كه هر دو پاي آنها درگچ مي باشد.

WCHR: (WHEELCHAIR-RAMP) به مسـافراني اطلاق ميگـردد كه قـادر به بـالا رفتن و پـائين آمدن از پـله هاي هواپيما بوده ولي براي رسيدن به هواپيما، به صندلي چرخدار احتياج دارند.

WCHS: (WHEEL CHAIR-STEPS) به مسـافراني اطلاق ميگردد كه با دشواري قادر به حركت و يا نزديك شدن به هواپيما بوده اما قادر به بالا رفتن و پائين آمدن از پله هاي هواپيما نمي باشند.

WCHC: WHEEL CHAIR-CABIN SEATمسافريني كه در كابين روي ويلچر قرار دارند. اين دسته از مسافران در كليه مراحل سوار و پياده شدن از هواپيما نياز به ويلچر دارند.

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور هیچگونه مجوزی جهت ورود و خروج دارو توسط مسافر صادر نمی نماید و عواقب و عوارض آن مترتب مسافر خواهد بود.

این دستورالعمل بر اساس قوانین پزشکی هوایی ایکائو؛ یاتا ؛کتب معتبر پزشکی هوایی ؛مقررات FAA ؛CAA وسازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن نوع هواپیمای کاربردی در شرکت هواپیمایی ایران ایرتور تنظیم و در کلیه شعب و پروازهای ایران ایرتور از تاریخ ابلاغ قابل اجرا خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معتمد شرکت هواپیمایی ایران ایرتور دکتر سلیمانی به شماره موبایل 09123752568 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها {{item}}